Нещодавно стартував курс із видавничого менеджменту «Книжка як комерційний продукт», організований культурно-видавничим проектом «Читомо» та ініціативою «Альтернативна освіта». У рамках першого модуля відбулась лекція Артема Літвінця, керівника книжкового напрямку інтернет-магазину Yakaboo.ua, про комерціалізацію видання на українському ринку. Читомо занотовувало тільки найкорисніше і найцікавіше.
Суть комерціалізації видання
Коли будь-які знання чи ідея перетворюються в продукт з метою отримання прибутку, то це і є комерціалізацією. Перш ніж робити продукт комерційним, кожен підприємець має знайти відповіді на три запитання:
- «Коли?» ? мається на увазі найоптимальніший час для комерціалізації. Наприклад, у 2015 році на українському книжковому ринку велику популярність мали видання про війну, адже ця тема була і є на часі.
- «Де?» ? йдеться про відмінності цільової аудиторії на різних територіях. Скажімо, мешканці східних і південних регіонів України віддають перевагу книгам російською мовою, тоді як представники західних – україномовним виданням.
- «Кому?» ? розуміємо, хто є читацькою аудиторією загалом. Перш ніж видати книгу, потрібно замислитись, для кого вона? (скільки років читачу, чим він цікавиться, який у нього дохід, скільки він готовий заплатити за товар?)
Книга як товар
Важливо передбачити майбутні продажі книжки. Для цього недостатньо інтуїції чи суб’єктивної думки видавця або працівника книгарні. Інформацію про успішність чи провальність майбутньої книги як товару можна отримати від спеціалістів тієї галузі, до якої належатиме майбутнє видання.
Не варто також ігнорувати огляди ринку в пресі, звіти про роздрібну торгівлю та дослідження GFK (GFK ? компанія, що надає послуги дослідження ринку ? Ред.). Дуже важливо як для видавців, так і для книгорозповсюджувачів знати, яким чином формується вибір книги у читачів. Результати фокус-груп показують, що купівля нової книги є явищем досить випадковим, на нього можуть впливати як об’єктивні параметри (відгуки про книгу, добре написана анотація, відомість автора, дизайн та якість книги), так і суб’єктивні (смак читача, його настрій).
Вибір наступної книги відбувається дуже спонтанно, списки укладаються вкрай рідко і, як правило, для технічної літератури. Дослідження GFK також показують, що найчастіше читачі не звертають увагу на назву видавництва, поради продавців, обсяг книги, рейтинги у місцях продажу.
Натомість, обираючи книгу для себе, читач обов’язково врахує такі параметри, як зміст, автор, ціна, наявність твердої обкладинки, якість паперу, шрифт, наявність знижки. Під час вибору дитячого видання найчастіше ключовими стають такі параметри: якість паперу, шрифт і його розмір, привабливі малюнки, корисний зміст, ціна, поради вчителів та особисті побажання дитини.
Статистика від Yakaboo.ua
За даними магазину Yakaboo.ua, у 2015 році українці найбільше купували художню літературу (28,9% продажів), книги про бізнес, фінанси, економіку (15,7% продажів), дитячу літературу (9,6% продажів) та книги про саморозвиток і мотивацію (8,2% продажів).
Інфографіка Yakaboo.ua
Серед художніх видань найпопулярнішими минулого року були сучасна проза, фантастика, фентезі. Українська книжкова продукція у 2015 році стала більш популярною, ніж російська. Найменше покупці звертали увагу на еротику та коротку прозу.
Інфографіка Yakaboo.ua
Помітна також тенденція скорочення продажів імпортних книг. Якщо говорити про топ-20 найбільш успішних книг, то у 2013 році книжковий магазин Yakaboo.ua продавав 74,7% закордонних книжок і 25,26% українських, то у 2015 році 96,9% продажів ? українські видання.
Інфографіка Yakaboo.ua
«Screw it! Let’s do it!»: сильні сторони фінансово успішних видавничих проектів
1. Руслан Сенічкін «Сніданки для дітей»
Автор – популярний ведучий, є телевізійна підтримка, читацька аудиторія цієї книги – не лише люди, які цікавляться кулінарією. Це також шанувальники Руслана Сенічкіна та усі, хто дивиться програму «Сніданок з 1+1».
Видання «Сніданки для дітей» також комерційно вигідне через те, що є продовженням популярної книги Сенічкіна «Сніданки».
2. Сергій Лойко «Аеропорт»
Актуальна тема, інтерес медіа, активне промо, наявність продюсера книги. Продюсером видання «Аеропорт» стала Вікторія Бутенко, номінант на премію Еммі у числі учасників знімальної групи репортажу «Україна: стрільба на Майдані Незалежності». Саме вона допомогла автору потрапити у Слов’янськ, Піски та на територію Донецького аеропорту.
3. Кері Сміт «Знищ цей щоденник»
Новий видавничий продукт – блокнот для творчості», вигідна цільова аудиторія – діти та молодь, ціна українського видання в кілька разів нижча, ніж закордонного.
4. Розмальовки для дорослих
Вперше цей продукт потрапив на український книжковий ринок завдяки Видавництву Старого Лева, а потім ідею підхопили інші видавці. Сильні сторони проекту – це всесвітній тренд, який вже має величезну спільноту прихильників, товар створив новий асортимент на українському ринку.
5. Гарік Корогодський «Как потратить миллион, которого нет»
Книга побила усі українські рекорди продажів: за два дні тільки з магазину Yakaboo.ua розійшлось 2093 примірника. Видавничий проект став успішним завдяки популярності автора і його активній промоції у соціальних мережах. Приміром, на момент продажів книги Гарік Корогодський мав 53670 підписників у Facebook.
У матеріалі використано статистику, надану Артемом Літвінцем.
Найкращий лайк — це 30 гривень))
Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.
Спасибі.
Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook