Читомо > Майстер-клас > Друк і вимоги: підводні камені матеріалізації книжки

Майстер-клас

Друк і вимоги: підводні камені матеріалізації книжки

13.07.2015 0 Автор:

Фінальна стадія підготовки книжки – і перед видавцем-дебютантом постає проблема друку: дорого, незрозуміло, зовсім не так, як було на моніторі. Що з цим робити, як уникнути недобросовісних друкарів та обрати правильні матеріали, розповідають дизайнери й спеціалісти з додрукарської підготовки Олександр Онищенко та Олег Тищук.

yak_obraty

Як показує практика, вигідну ціну без втрати якості можна отримати за умови правильного пошуку виконавця, роботи менеджера та контролю з боку замовника. Ще на етапі складання кошторису варто промоніторити ситуацію на ринку, і визначити, кому ви доручите друк книжки. Після того, як ви матимете коло потенційних друкарень, найперше, що варто зробити – розіслати запит на підрахунок вартості друку вашого проекту до кожної з них. При цьому ви вже повинні знати, чого ви хочете: чи буде видання мати палітурку чи м’яку обкладинку, якою має бути граматура паперу і що це буде за папір. Усі ці питання можна вирішити безпосередньо в друкарні. Там само можна ознайомитися і з друкарським «портфоліо», це – обов’язково.

Зважайте, що друкувати можна не лише в Києві. Великі виробничі потужності зосереджені, наприклад, в Харкові, де зараз друкуються не лише місцеві видавці, але й наприклад, львівські, зокрема «Видавництво Старого Лева». Раніше дехто з видавців обирав і закордонні варіанти, до прикладу, «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА». Щоправда, після стрибка курсу це стало дуже невигідно.

При виборі друкарні навряд варто зважати на те, чи це маленька друкарня, чи велика (малі видавництва не мають обмежувати себе у партнерах «малих форматів»). Те, що великі друкарні працюють якісніше – стереотип. Якщо є хороші друкарі, хороший папір, а додрукарська підготовка зроблена як належне, маленька друкарня може видати якісніший продукт, ніж велика. У маленьких друкарнях більш відповідально ставляться до цікавих робіт, бо вони намагаються втримати замовника. Натомість великі друкарні мають більшу варіативність обладнання, щоб зробити, наприклад, висічки або щось специфічне.

Буває й таке, що маленька друкарня бере ваш проект, але якісь окремі операції робить на замовлення у великих друкарнях. Рідко, але трапляється, що їхні витрати на логістику збільшують вартість друку, і друк у форматі «все включено» на великій друкарні може обійтися дешевше.

Окрім того, важить і те, який вам трапиться менеджер. Зараз у багатьох друкарнях є менеджери без відповідної освіти. Менеджери не знають специфіки роботи, тому варто бути обережними: вони можуть водити у друкарню клієнтів, але не завжди можуть організувати роботу так, щоб не було «ляпів» на друці. Окрім непрофесіоналізму, варто остерігатися і роботи без договорів. Обов’язково укладайте договір, де буде чітко прописана вартість послуг друкарні та обов’язки сторін. Грамотно складений договір убезпечить вас від зайвих витрат, якщо станеться помилка з вини друкарні.

Щодо контролю з боку замовника – це найскладніше. По-перше, варто бути присутнім у друкарні – і при виборі паперу, і при виведенні кольоропроб. По-друге, компетенція замовника не завжди дозволяє виявити якісь друкарські недогляди. В ідеалі найкраще найняти експерта, який зможе проконтролювати процес друку і буде відповідальним за контроль якості. Щоправда, і тут проблематично – такі послуги зазвичай є недешевими.

yak_vidpovidaty

Якісна додрукарська підготовка – це 90% вашого успіху, а окрім того, економія свого і друкарського часу. Недогляд з боку замовника може призвести не лише до багаторазових візитів у друкарню, а й до необхідності передруку накладу. Відтак на перевірку фінального pdf-макету найкраще відвести достатньо часу, а не залишати це на останні хвилини перед поданням на друк.

Макет готується з урахуванням характеристик обраного макету. Ви маєте врахувати тип, граматуру, білизну, виробника – залежно від цільового призначення книги. Чи це книга на століття? Чи це детектив Донцової, якому не судилося жити довше одного прочитання? Якщо так, то Arctic Paper вам навряд потрібен.

Також треба враховувати, чи друк  здійснюється на крейдяному папері чи на офсеті. Бо вони по-різному вбирають фарбу: на глянцевому папері фарба залишиться такою, яка є, а матовий папір вбере. Багато замовників ставлять один і той же профіль і хочуть побачити на газетному друці таку ж якість, як на офсеті чи на крейдяному папері. Але це різні речі.

Часто замовник у бажанні зекономити не враховує, що потрібно підбирати такий папір, щоб зображення не перебивалися на інший бік. Наприклад, видавець обирає дешевший китайський папір – але він мало насичений крейдою, тому зображення буде перебиватися. Найчастіше такий наклад вирішують передрукувати, а замовник платить двічі. Треба також зважати й на те, що друкована на китайському папері за два тижні після друку книжка темнішає. Це специфіка самого паперу: він вбирає колір, фарба висихає і темніє.

Будь-який макет готується відповідно до технічних вимог тієї друкарні, в яку його здають. Дуже важливо надати ці вимоги дизайнеру до початку роботи, щоб надалі не довелося виконувати цю роботу двічі. Зараз 90% друкарень друкують під однаковими вимогами. Багато друкарень не перевіряють макети. Вони друкують з того, що у вас є. Сирий макет? Помилки? Це – ваші проблеми, і друкарі зможуть це довести.

Дуже часто люди, що приносять файл, на 100% упевнені у своїй роботі. Ви й не уявляєте, як часто вони помиляються. Наприклад, елементарна, але одна з найпоширеніших помилок – це невідповідність профілів. Замовник часто приносить зображення в RGB, а при переведенні зображень у CMYK багато кольорів спотворюються, особливо зелений, блакитний, фіолетовий – вони стають темнішими і бруднішими. Якщо ви не впевнені в компетентності вашого дизайнера, найкраще – проконсультуватися з штатними дизайнерами друкарні.

Коли макет перевірений і прийнятий друкарнею, замовник має зробити пробний друк, як правило, роблять кольоропробу. Але треба розуміти, що кольоропроба – це імітація друку. Вона не дасть 100% того зображення, що буде надруковано, але враховує і профіль, і те, який буде папір.

На завершення

Зараз в Україні знайти машину, яка б робила якісний друк, не проблема. Проблема у тому, що є прив’язка до долара і євро, бо вся поліграфія залежить від хорошого паперу і фарби, а всі ці товари завозяться з-за кордону.

Друк загалом – дороге задоволення, до цього треба бути готовим. Так, суттєво здешевити продукцію можна завдяки паперові. Це буде серйозна цифра, але, як показує практика, замовників, які друкують на дешевому папері, потім не влаштовує результат, вони все одно переходять на більш дорогий і більш якісний папір.

Нагадаємо, майстер-клас пройшов у межах спеціальної програми для малих видавців на Книжковому Арсеналі «Незалежні видавці: книжки поза мейнстрімом».

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe