Читомо > uncategorized > Фентезі по-українськи від Володимира Єшкілєва

uncategorized

Фентезі по-українськи від Володимира Єшкілєва

06.10.2014 0 Автор:

Шлях Богомола. Імператор повені. – Х. : Фоліо, 2014. – 411 с.

Попри відсутність в Україні своїх Джона Р.Р. Толкіна та Джорджа Р.Р. Мартіна, українське фентезі існує. І не лише в особах Марини та Сергія Дяченків. Нещодавно у видавництві «Фоліо» вийшов роман представника «Станіславського феномену» Володимира Єшкілева «Шлях Богомола», який є помітною новинкою цього жанру.

Події книжки відбуваються в середині ІХ століття на території Західної України, яку населяли племена білих хорватів. Усі персонажі роману живуть в передчутті пробудження містичної сили, яка загрожує їхньому світу. Попри історичне підґрунтя тексту перед читачами постає доволі сумбурний набір фентезійних героїв, яких не часто зустрінеш в межах одного світу: діва-амазонка, боги, що є повноправними володарями світу, маги та воїни.

Зауважимо, що Єшкілєва називають одним із засновників нової української історичної романістики. Проте характеризувати «Шлях Богомола» лише як історичний роман не зовсім коректно. Книжка дає зрозуміти, що автор добряче попрацював з матеріалом: у вступі до роману подано короткий перелік історичних подій, які відбувались в Карпатах до ІХ століття, згадки про релігійні культи давнини та археологічні знахідки, що підтверджують їх існування. Проте автор тексту подає в романі не так історичні сюжети (про які можна говорити дуже приблизно), як фантазує на тему прадавніх легенд та вірувань. Світ, створений Єшкілєвим, – не просто світ магічних істот, безперервних баталій та одвічної боротьби добра зі злом. Перед нами фентезійне прочитання давньої української історії. Роман дає змогу відчути світ українського язичництва з особливостями його вірувань та пантеоном богів. Єшкілєв показує живий давньослов’янський космос, який ризикує бути зруйнований прадавнім божеством Богомолом, яке раз на тисячу років виповзає в Серединний світ людей, щоб спробувати знов його захопити. Жерці та воїни різних племен мають об’єднатись та будь-якою ціною протистояти своєму спільному ворогу.

unnamed

Крім новинки, видання містить вже відомий читачам Єшкілєва фентезійний роман «Імператор повені», дія якого розгортається в XVI столітті. Обидва твори пов’язує не лише їх жанрова специфіка, але й постать богині Карни, яка в новому романі є матір’ю божества на ім’я Богомол. В «Імператорі повені» світ так само перебуває на межі катастрофи, щоправда, тут головний герой, Анемподест, балансує на межі двох світів, намагаючись не дати світовій катастрофі відбутись. «Імператор повені» тяжіє до стилю Валерія Шевчука та Умберто Еко своєю інтелектуальною складовою, вставленими латинськими фразами, постійно присутньою іронією та постмодерністю (не дарма в паралельному світі роману з’являються Карнавал та живий театр без визначених правил, протистояння Спонтанності та Напередвизначеності). «Шлях Богомола» – роман, в якому інтелектуальна складова в порівнянні з «Імператором повені» слабшає та залишається лише у вигляді ретельно опрацьованого автором історичного тла роману, що робить книжку цікавою для ширшої читацької аудиторії.

unnamed (2)

Чого бракує обом романам, так це кількості сторінок: події в них подані досить стисло та концентровано. Сюжет завершується надто стрімко, автор надає перевагу не вдаватись у зайві подробиці, розкриває лише ключові моменти, окреслює переживання основних персонажів, залишаючи багатьох інших героїв без належної уваги. Як на фентезі романам не вистачає епічності, чіткої прописаності усіх передісторій та пояснень для кожного з елементів новотвореного світу. Хоча як для сучасної літератури книжка попадає в межі формату: не надто довга, щоб нудитись текстом, достатньо легка, щоб чекати, що ж там далі.

Щодо візуального, то у книжці подано значну кількість малюнків старих карт, про походження яких в книзі нічого не сказано. Видається, що карти, як й історичне підґрунтя роману відповідають дійсності, проте містять певні особливості: вони відображають як реальне розселення племен територією Європи, так і вигадані деталі географії романів. Єдиною незручністю є формат книжки, досить громіздкий як на видання, яке можна покласти в сумку та щоденно читати в транспорті.

napys1

  • Шанувальникам фентезі
  • Читачам Шевчука та Еко
  • Тим, кого приваблює магія та паралельні світи
  • Зацікавленим українськими міфами та віруваннями

napys2

  • Любителям епічних текстів
  • Тим, для кого будь-яка еротика в літературі – табу
  • Всім, хто вважає магію в літературі проявом сатанізму
Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe