Читомо > Фетиш > Спечена, питна, самовбивча книжка та інші дивовижі

Фетиш

Спечена, питна, самовбивча книжка та інші дивовижі

27.02.2015 2 Автор:

Читомо підготувало добірку найбільш незвичайних книг з несподіваними функціями, дизайном і промокампаніями.  Характерно, що книжки з спецефектами почали виготовляти відносно недавно.

Книжкова обкладинка, що сканує емоції читача

Дизайн-студія Moore з Амстердаму дуже креативно й переконливо інтерпретувала сентенцію про те, що не варто судити книгу за її обкладинкою. Інакше, ви просто не зможете її розгорнути. В обкладинці цієї книги вбудована камера, що сканує обличчя читача на наявність очікувань щодо тексту.

Якщо ви дуже схвильовані або ж навпаки скептично налаштовані, то книга для вас не розгорнеться. Коли ж вираз обличчя нейтральний, то система сповістить про це мікроконтролеру Arduino, що відкриває замок на книзі.

Print

«Я часто переймаюся тим, що мої скептичні судження заважають мені дивуватися. Судження не мають перешкоджати нестримному ентузіазмові, з яким ми вперше стикаємося з явищами», – розповідає автор проекту Тейс Бірстекер (Thijs Biersteker).

Прототип під назвою «Обкладинка, яка судить про вас» (The book that judges you) нідерландська дизайн-студія створила для участі в щорічному конкурсі Art Directors Club Netherlands.

.

Джерело

Книга з ефектом присутності

Винахідники із Массачусетського технологічного інституту створили Sensory Fiction – систему, яка дозволяє фізично переживати емоції персонажів твору. Sensory Fiction складається із двох пристроїв – книги та жилета, який одягає читач. Обоє вони оснащені спеціальними датчиками, які контролюють і «оживляють» процес читання.

Як пояснюють науковці, система розпізнає сторінку, на якій перебуває читач, і надсилає до жилета сигнали про зміни фізичного чи емоційного стану персонажів. Жилет реагує на ці сигнали, змінюючи швидкість серцебиття читача, перехоплюючи подих, чи спричиняючи місцеве коливання температури.

Щоби синхронізувати читача з героєм, книга та жилет оснащені низкою «фішок», серед яких світло (так обкладинка має 150 світлодіодів для створення світлових ефектів, залежно від змін настрою і обставин розповіді), звук, нагрівальний пристрій для зміни температури шкіри, пристрій для вібрацій, що впливає на ритм серця, система компресії, яка дозволяє за рахунок повітряних подушок звужувати струмінь повітря, яке надходить в організм.

Випробовували Sensory Fiction на творові Джеймса Тіптрі «Дівчина, яку під’єднали» (James Tiptree / The Girl Who Was Plugged In), у якому, за словами дослідників, описано велика кількість сцен та емоційних станів: головна героїня переживає як сильну любов, так і глибокий відчай, свободу сонячної Барселони і неволю в сирому темному підвалі.

.

Джерело

Книга, яку можна розпізнати лише в темряві

Попри всім відому кризу, 2008 рік для хорватської компанії Adris Group виявився успішним, тож ці успіхи вона вирішила показати у річному звітові.

Оформленням цього звіту займалися хорватські дизайнери з Bruketa&?ini?. Вони створили книгу, розпізнати, яку можна лише в темряві.

Коли гасне світло, то починають світитися літери на обкладинці й корінцю, і стає зрозуміло, що це річний звіт компанії Adris. Видання дизайнери презентували під час одного з тамтешніх медіафестивалів у спеціальній кімнаті, де періодично вмикалося й вимикалося світло.

«Хороші ідеї спалахують у темряві», – зазначила в описі свого концепту команда дизайнерів.

.

Джерело

Книга, яку потрібно спекти перед читанням

Уже згадана агенція  створила ще один цікавий річний звіт під назвою Well Done, цього разу для харчової компанії Podravka. У комплекті з великою книгою, власне звітом, ішла маленька книжечка фірмових рецептів від Podravka. Але щоби прочитати їх прочитати, книжку потрібно спершу запекти у прямому сенсі цього слова.

На перший погляд, пусті сторінки видання насправді задруковані спеціальною термореактивною фарбою, і після того, як загорнену у фольгу книгу потримати у духовці при 100 °С протягом 25 хвилин, на ній з’являться зображення і текст.

При цьому дизайнери зазначають, щоби експеримент вдався, потрібно бути прискіпливим кухарем, інакше книжка з рецептами просто згорить, як і будь-яка пересмажена їжа.

Джерело

Питна книга 2-в-1: довідник і фільтр 

Минулого року команда американських учених із Університету Карнегі-Меллон (Carnegie Mellon University) та Вірджинського університету (University of Virginia) у співпраці з дизайнерами створили питну книгу. Видання є довідником із санітарії, при цьомиу його сторінки можна використовувати як фільтри для води.

Вони містять унікальну технологію, що її винайшла хімік Тереза Данкович (Theresa Dankovich) із Вірджинського університету. Ця технологія дозволяє знищувати у забрудненій питній воді понад 99,9 % бактерій.

Створювали книгу спеціально для благодійної організації WaterisLife, яка займається, зокрема, проблемами чистоти питної води у світі.


Кожна сторінка складається із двох фільтрів, кожен із яких забезпечує 30 днів споживання знезараженої води, при цьому вся книга може приносити таку користь протягом до чотирьох років. При цьому кожен фільтр містить якийсь один факт про чистоту води, небезпеку бактерій, які можуть у ній міститися тощо.

При цьому інформація подається двома мовами – англійською та місцевою мовою того регіону, якому книга адресована. Кінцева мета творців видання – передати його до 33 країн, з якими працює WaterisLife.
Над естетичним виглядом питної книги працював графічний дизайнер Брайан Гертсайд (Brian Gartside) з Нью-Йорку.

За його словами, у процесі виготовлення книги особливу увагу приділяли вибору фарби для друку, адже багато з них містять хімічні речовини, що можуть бути шкідливими, якщо їх споживати.
Контейнери для фільтрування води, які водночас є упаковкою для питної книги, виготовляли за допомогою 3Д-принтера.

Таким чином питна книга – це повноцінний набір для очищення води, а як саме ним користуватися демонструють у відеоролику:

.

Джерело

Книга, надрукована чорнилами кальмара

У 2013 році команда дизайнерів Today Designers з Нідерландів створили книгу морських казок Naar Inkt Vissen, яка пахне справжнім морем чи, як варіант, відгонить рибою, бо надрукована фарбою із чорнил кальмара. До 48-сторінкового видання ввійшли 20 матроських казок голландською мовою та ілюстрації різних художників.

На друк 700 книг дизайнери витратили півтори літри чорнил кальмара, яке вони отримали під час рибного аукціону на голландському узбережжі. Друкували видання, застосовуючи шовкографію, а сторінки скріплені з використання рибальської сітки.

Джерело

Книга із вбудованим механізмом самознищення

Довкола виходу своєї нової книги «Pirate Vegas» американський письменник Джеймс Паттерсон (один із найбільш знаних в США автор жанру детектив і трилер) розгорнув у прямому сенсі «вибухову» промокампанію.

Перед тим, як книга надійшла в офіційний продаж, автор «роздав» тисячу безкоштовних електронних копій книги: протягом п’яти днів можна було зареєструватися на спеціальному сайті та отримати код для безкоштовного завантаження е-версії «Pirate Vegas» (акція була доступна лише на території США).

При цьому на прочитання твору було відведено рівно 24 години, після чого текст мав автоматично зникнути з планшетів – роздавали книги тільки для власників iPadів. За процесом читання тих, хто отримав безкоштовну копію, можна було спостерігати в онлайн-режимі на вже згаданому сайті. Тут, до речі, досі працює інтерактивна карта, на якій можна переглянути профілі учасників, де вказано хто скільки відсотків книги подужав.

Окрім цього, Паттерсон пропонував придбати єдиний друкований примірник видання із вмонтованим механізмом самознищення за $294,038.

Сума вражає, особливо з огляду на українські валютні реалії, але, заплативши майже 300 баксів, щасливий покупець мав отримати «найбільш захопливий досвід читання в історії людства».

У набір цього досвіду входило:

 • друкований примірник книги
 • політ першим класом до секретної локації
 • дві ночі у розкішному готелі
 • вишуканий простір для читання з охолодженим шампанським
 • послуги сапера для знищення книги (при цьому, яким саме чином книга буде знищена – не уточнюється).
 • позолочений бінокль з ініціалами Паттерсона
 • незабутня вечеря з п’яти страв у компанії Джеймса Паттерсона
 • повну серію книг про Алекса Кросса (одного з найвідоміших персонажів творів Паттерсона – прим. Читомо).

Про те, що Паттерсон починає продаж цієї книги, написали багато світових медіа. А от про те, чи придбав її хтось, інформації знайти не вдалося, в тому числі й у профілі автора на Facebook. Водночас, якщо спробувати купити її на сайті Джеймса Паттерсона, то вас перенаправить на сторінку із описом звичайного друкованого примірника уже за $ 28.

Джерело

Читайте також: Несподівані експерименти над читанням

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Комментарі читачів:

 1. 05.03.2015 в 3:40 pm

  книдка Паттерсона коштує майже 300 ТИСЯЧ баксів, а не баксів)

 2. 05.03.2015 в 3:41 pm

  книжка

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

*

code

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe