Читомо > uncategorized > Як стати щасливим й успішним підлітком: набір інструментів

uncategorized

Як стати щасливим й успішним підлітком: набір інструментів

24.09.2015 0 Автор:

Кові Шон. 7 звичок високоефективних підлітків / Переклад: Паранько Ростислав; Ілюстрації: Вуллгорст Вольфґанґ, Гайдучик Назар. – Л.: Видавництво Старого Лева, 2015. – 270 с.

«7 звичок високоефективних підлітків» – це відомий міжнародний бестселер, перекладений на більше ніж 20 мов. Деякі середні школи США навіть вводили принципи цієї книжки у свої навчальні програми. Саме видання – це адаптація для підлітків відомих «7 звичок ефективних людей» Стівена Кові, батька Шона. Стівен відомий в Америці як засновник корпорації, що займається тренінгами з саморозвитку та лідерства. До слова, він був батьком 9 дітей та дідусем 52 внуків.

0000

Шон Кові говорить підліткам про 7 звичок як про базові принципи, що правлять світом людини – і ці звички є універсальними, тобто позарелігійними, позанаціональними, позарасовими, позагендерними тощо.

«Житимеш згідно з ними – будеш на висоті. Порушуватимеш їх – будеш невдахою. Отак просто»

Аби одразу зупинити тих кар’єристів, що з прагматичними намірами кидаються на книжки з такими багатообіцяючими назвами, на початку автор робить принципово важливу ремарку-застереження. Життя – це не кар’єра, життя – це місія, це покликання; і розрізняє їх таким чином: «Питання кар’єри – Що я з цього матиму? Питання місії – “На що я можу вплинути?”» Тобто йдеться не лише про успішність у прагматичному сенсі здобуття матеріальних благ, а про щастя людини як особи суспільної та духовної, про ефективність та благополуччя у ширшому розумінні.

Тому й більшість порад стосуються спілкування, людських взаємин, особистого внутрішнього розвитку. Зокрема автор наголошує на такій складовій щоденного нашого життя як слухання, що є однієї із чотирьох форм спілкування. І парадоксально, що читання, письма та мовлення нас навчають з дитинства, а от слухати – ні.

7 звичок – це путівник від щирої зустрічі зі своїм «я», від розуміння себе, своїх бажань та прагнень, своєї сили та можливостей до співпраці з іншими, до розуміння інших, до синергії врешті (і не забувати «вигострювати пилку»).

0

Ось декілька причин, чому ця книжка може бути цікавою:

1 – Методологічно видання виграє завдяки чіткій структурованості. Деталізований поділ на розділи та підрозділи, виділення всіх важливих тем дозволяє легко орієнтуватися в тексті під час читання, а також зручно працювати із цими звичками в подальшому.

2 – Візуалізація через схеми, таблиці, малюнки і навіть комікси. Практично кожна нова тема, кожне важливе твердження ілюструється – і не лише тематичними зображеннями, але й цікавими та дотепними картинками, наприклад, про кота Ґарфілда. А ви чули про «квадранти часу», а про «великі і малі камені» у власному календарі, а про «тотемний стовп»? Якщо ні, тоді маєте вагомі причини зазирнути в цю книжку.

2

3 – Значну частину тексту складають приклади із власного життя автора, повчальні розповіді знаменитостей, історії підлітків, зокрема й тих, що вже знають про 7 звичок і застосовують їх на практиці. Завдяки цьому книжка наче оживає і показує себе в дії.

4 – Часто на сторінках з’являються окремим блоками цитати відомих людей, що можуть слугувати своєрідними лозунгами чи життєвими кредо. А цитування класиків позбавлене зайвого пафосу, ба більше – Шон Кові подає це доволі неординарно та з гумором.

«Коли тобі спадає на думку встругнути щось справді дурне, згадай собі рядки з Шекспіра (Ого! Шекспір уже вдруге в одному розділі!)»

5 – Практичному втіленню 7-ми звичок сприяють так звані кроки немовляти наприкінці кожного розділу. Це щось на кшталт домашнього завдання: різноманітні запитання, прості і зрозумілі маленькі щоденні вчинки для надійного засвоєння щойно прочитаної інформації. Таким способом автор допомагає читачеві приміряти кожну із звичок на себе.

6 – Шон Кові іноді послуговується так званим способом від супротивного, щоб переконати читача у важливості свого твердження і безглуздості протилежного. Тож можна дізнатися й про 7 звичок високодефективних підлітків, про 5 стилів фальшивого слухання, про 50 (!) причин неготовності вступати в статеві стосунки. Загалом же, автор намагається показувати кожну ситуацію із різних точок зору, включно й з комічною.

8

7 – Книжка відрізняється ще однією рисою – це гармонійність. Акценти розставлено не лише на важливості навчання і кар’єри, а значна увага приділяється особистому життю та стосункам. Шон Кові не обмежується нагадуваннями про успіхи в школі, університеті та подальшому професійному розвитку підлітків, а також багато говорить про їхній інтимний та особистісний вимір: про спілкування з батьками, однолітками, хлопцем чи дівчиною, про секс, наркотики та алкоголь.

8 – Видання є актуальним для сучасних підлітків через врахуванням автором віртуальної частини життя молоді. Так, він не забуває про поради тактовності в мережі чи по телефону, в чаті чи смс. Тут і про дружбу у фейсбуці, і про фотографії в інстаграмі, і про тексти в блогах.

«Читай блоги, з яких можна чогось навчитися»

9 – Окрім тренінгових елементів, книжку можна розглядати як порадник на щодень. Тут багато корисних та цікавих порад, наче дрібних і побутових, проте насправді дуже дієвих. Наприклад, складати тематичні списки, планувати свій день і тиждень, розставляти справи за пріоритетністю, завести для цього записничок, встановлювати собі щоденний мінімум компліментів, намагатися протягом дня «нічого не перебільшувати і не прикрашати» і ще багато іншого.

10 – Доступна молодіжна лексика, багато жартів, анекдотів та навіть поезії. Звісно, тут чимало роботи й за перекладачем Ростиславом Параньком, який вдало українізував американський сленг («не даєш дупля», «кину тобі завдання на мило», «Тре’ направду захтіти. Тре’ кайфувати від науки»). Автор більше ніж відкритий до читачів-підлітків, він говорить по-їхньому, ненав’язливо, до нічого не примушуючи і нікого не повчаючи.

«У кінці книжки я уклав великий список прекрасних книжок для підлітків. Кинь на нього оком»

11 – Стимулом дочитати книжку або принаймні дійти до наступного розділу є прийом «Далі в програмі». Не можу стриматися, щоби не процитувати більшість із цих прийомів:

«Поговоримо про ті численні відмінності, які існують між тобою та твоїм псом. Читай далі – і зрозумієш, до чого я веду!»

«Уже невдовзі поговоримо про матерію, з якої зроблено наше життя. Гадаю, ти здивуєшся, почувши, що воно таке. Тож читай далі! До речі, половину книжки вже пройдено. Вітаю!»

«Читай далі і дізнаєшся справжню причину, чому Бейонсе виглядає на мільйон баксів. Ще кілька сторінок – і все!»

«Наступний розділ тобі має сподобатися, бо він дуже короткий. А можна закінчити читати й просто зараз».

Попри майже захоплення, у книжку можна й кинути декілька ложок дьогтю. Так, наприклад, іноді текст дитиніє, зловживає наївністю: деякі історії занадто банальні, приклади примітивні або непереконливі.

Іноді текст сповільнюється, тобто надмір зусиль витрачається на прості та 7очевидні теми, котрі розжовуються і розповзаються на декілька сторінок, наприклад, про шкоду паління чи наркотиків.

Іноді текст ментально застигає на одному культурному середовищі, тобто на виключно американському способові життя підлітків, котрі у школу їздять на власному авто тощо.

Іноді текст осушується, тобто вилізає інструменталізований підхід до звичок; поради часто звучать як стандартний набір ключів, котрі слід чітко підбирати під певну ситуацію чи проблему. Якщо, до прикладу, не працює звичка №6, повернися до звички №5. Виглядає надто прагматично, що особливо колеться у таких темах як ОР (особистий рахунок) та РС (рахунок спілкування).

Незважаючи на дрібні прискіпливі дошукування негативних моментів, книжка Шона Кові безперечно буде корисним автотренінгом для цільової авдиторії. Очевидно, автор добре знає підліткові проблеми та страхи, комплекси та труднощі, тому більшість порад звучать дуже слушно, актуально та корисно.

До речі, автор також адаптував батькову книжку про 7 звичок і для дітей, розраховану на спільне читання з батьками, із відповідними вправами та завданнями.

0000

napys11

  • підліткам +;
  • тим, хто чекає і готовий до змін;
  • тим, хто прагне саморозвитку;
  • тим, хто не хоче решту життя пролежати на дивані.

napys21

  • тим, хто хоче решту життя пролежати на дивані;
  • тим, хто ніколи не прислухається до чужого досвіду та порад;
  • тим, кому байдуже до власного життя;
  • песимістам та відірваним від реальності (хоча, можливо, саме їм найперше й слід би було зазирнути в цю книжку).
Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe