Читомо > uncategorized > Україна: люди й книжки

uncategorized

Україна: люди й книжки

16.01.2010 0 Автор:

Боґуміла Бердиховська. Україна: люди і книжки / переклад з польської Тетяни Довжок. — К. : «К.І.С.», 2009. — 232 с. – ISBN 978-966-2141-31-3.

У видавництві «К.І.С.» вийшла збірка есеїв Боґуміли Бердиховської «Україна: люди і книжки». Боґуміла Бердиховська, знана в Україні публіцистка, досліджує українську історію, зокрема ХХ століття. І тепер ми маємо нагоду ознайомитися з її публікаціями (виданими раніше або вперше, в цій книзі) про українських діячів культури, які боролися за незалежність та українську традицію, яка «протистояла тоталітарній спокусі, і комуністичній, і націоналістичній», про цивілізаційний вибір українців, їхню історичну спадщину, національну ідентифікацію… Передусім це погляд Польщі на Україну, спроба осмислити і пережити спільні сумні та не дуже сторінки долі. Цю книжку треба розглядати у глобальному аспекті як цінність свідчень про Україну для усього світу.

Варто зазначити, що ця книжка – дзеркало життєписів. Україна тут зображена не як тло історичних баталій, а як низка життів зовсім різних людей, проте, як писав Екзюпері, людей, що дивляться в один бік. Пані Боґуміла не пише так про книжки, як про них писав би видавець чи редактор, тому навряд чи назва цієї збірки наводить читача на правильну думку про свій зміст. Деякою мірою збиває з пантелику й непропорційність есеїв (розлога стаття про Антона Навольського та село Товсте і невеличкий спогад про Стуса), їх химерне поєднання, хоч для вдумливого і цікавого читача це не завада. У цій книжці ми прочитаємо не лише про таких діячів, як Алла Горська, Єжи Ґедройць, Мирослав Маринович, Іван Дзюба, Надія Суровцева, Олесь Гончар, Богдан-Ігор Антонич, Юрій Шерех-Шевельов, В’ячеслав Брюховецький, а й поглянемо іншими очима на вибір між мистецтвом та обов’язком перед панівною верхівкою, на втечу від свободи і втечу від поневолення. Ми знайдемо в ній і порівняння двох різних поглядів на історію України, викладених у наукових розвідках українських професорів історії Івана Лисяка-Рудницького та Володимира Литвина: це не просто погляд ззовні, це погляд ще й зсередини. На скількох стовпах тримається склепіння неба над українською цивілізацією? Словом, патріотичним і небайдужим людям книга сподобається.

На презентації збірки «Україна: люди і книжки» авторку запитали, що б могло стати інформаційним приводом до наступної збірки есеїв. Пані Боґуміла, хоч і намагалася натякнути на інших науковців «у темі», що досліджуватимуть подальшу сучасність України, але визнала, що наразі її цікавить пост-помаранчевий період української історії. Чергове роздоріжжя великого розбитого українського шляху…

Найважливіші книжкові видання Боґуміли Бердиховської:

  • «Бунт покоління. Розмови з українськими інтелектуалами» [у співавторстві з Олею Гнатюк];
  • «Єжи Ґедройць та українська еміграція»;
  • «Простір свободи. Україна на шпальтах паризької “Культури”»;
  • «Україна: люди і книжки»

Тетяна Гущина

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe