Читомо > uncategorized > «Фізика майбутнього» Мічіо Кайку: роботи, чіпи й зчитування думок

uncategorized

«Фізика майбутнього» Мічіо Кайку: роботи, чіпи й зчитування думок

13.11.2013 1 Автор:

Мічіо Кайку. Фізика майбутнього/ Переклала з англ. Анжела Кам ‘янець. – Львів: Літопис, 2013. – 432 с.

Харизматичний Мічіо Кайку у світі відомий, перш за все, як популяризатор наукових досягнень у медіа. Таке враження, що без нього не може обійтися  жодна програма на каналах «BBC-TV», «Discovery» , «Science». А зовсім недавно учений приїжджав із лекціями в Україну.   І незадовго після цього його світовий бестселер «Фізика майбутнього», перекладений на десятки мов, отримав гран-прі конкурсу «Найкраща книга Форуму видавців – 2013» у Львові.

Книга вийшла у видавництві «Літопис», як і два попередні перекладені українською книжки Кайку – «Візії. Як наука змінить XXI сторіччя» і «Гіперпростір. Наукова одіссея крізь паралельні світи, викривлений простір-час і десятий вимір». Видавці вирішили не змінювати дизайн обкладинки, тому відтворили американський оригінал.

У передмові до книжки Кайку розповідає про власний досвід, пов’язаний із фізикою. У 17 років він сконструював прискорювач частинок з енергією 2,3 мільйона електрон-вольт у маминому гаражі, а в 24 отримав ступінь доктора філософії  Каліфорнійського вишу. Мічіо викладав у Прінстонському, а наразі обіймає посаду професора теоретичної фізики в Сіті-коледжі Нью-Йоркського університетах.

Але через свою вроджену допитливість цей американець із японським корінням намагається заглянути у майбутнє. До речі, сам Кайку нагадує, що до нього це успішно робили письменники й митці. Чого тільки варті передбачення Жюля Верна, який у романі «Париж у ХХ сторіччі» 1863 року, майже за сто років передбачив, що в столиці Франції буде телебачення, інтернет, ліфти, автомобілі на бензині, кондиціонери.

Мічіо Кайку

Або ж відкриття художника і мислителя Леонардо да Вінчі, який зробив точні схеми літальних апаратів, механічного арифмометра чи прототип першого робота. Кайку пояснєю, як їм вдалося зазирнути в майбутнє? Вони просто спілкувалися із провідними науковцями свого часу.

Тож, Кайку аж ніяк не конструює новий велосипед, а йде шляхом Верна й Да Вінчі. В цій книжці зібрані фрагменти інтерв’ю  (понад  300) із  провідними науковцями світу, вражає і список Нобелівських лауреатів, на який автор посилається. До речі, укінці для особливо зацікавлених є іменний та бібліографічний покажчики. 

Самі ж прогнози автора стосуються комп’ютерів, штучного інтелекту, медицини, нанотехнологій (за такими розділами й впорядкована книжка). Науковець пророкує в недалекому майбутньому автомобілі, які без водія самі возитимуть людей, інтернет, поміщений на контактну лінзу, програми-роботи, які щодня аналізуватимуть до 95 відсотків усіх наших недуг; спеціальні пристрої для читання думок, фотографувань сновидінь, досягнення безсмертя, можливість проходити крізь стіни, створювати нові форми життя, моделювати власних дітей, підійматися в космос на ліфті тощо.

Мічіо Кайку

В останньому розділі Кайку описує один день у 2100 році простого інженера Джона, всіма справами якого порядкується Моллі – настінна програма. Вона обирає йому супутницю життя в соціальній мережі, нагадує про те, що потрібно купити подарунок для племінника та ще купу побутових дрібниць.  Голограма Моллі – такий собі секретар-помічник.

А ще в 2100-му році весь світ буде роботизований: роботи-кухарі, роботи-адміністратори, роботи домашні тваринки, словом, найзатребуванішими в цих роках будуть люди, які вмітимуть ремонтувати, модифікувати та конструювати роботів. Усі розваги будуть наскрізь тривимірні: програма в контактній лінзі з інтернетом створюватиме ілюзійний простір, у якому можна битися з уявними інопланетянами чи піратами, в іншій програмі можна буде перетворитися на птахів і ширяти високо у небі.

Оскільки вчені винайшли еліксир молодості,  то вік стало дуже складно визначити, тому нашому герою Джону на першому побаченні його майбутня 61-річна супутниця Карен видається 25-ти річною вродливою дівчиною.

Мічіо Кайку

У майбутньому, за Мічіо Кайку, створять такі програми, де люди самі визначатимуть генний набір майбутньої дитини: можна запрограмувати колір волосся, очей, зріст, статуру, риси характеру і навіть усунути всі спадкові хвороби. Закінчується ця фантастична розповідь тим, що подружжя летить на ліфті в космос. На відстані 30-ти миль від Землі народжується така ідилічна картинка: «Карен схиляє голову на плече – і ви раптом усвідомлюєте, що в цей час народжується нова планетарна цивілізація. І ваша дитина буде в числі перших громадян цієї нової цивілізації».

Хоч Кайку і намагається переконати читача, що через 87 років ми вільно пересуватимемось у космосі або не старітимемо, не будемо помирати від раку і взагалі станемо богами, та всі його передбачення подекуди аж надто оптимістичні, бо історія, як відомо, може повернути й у бік регресу.

Ці всі пророкування виглядають ще ідеальнішими, коли перенести їх на український ґрунт. Адже якщо деяких лікарнях світу пацієнти уже спілкуються дистанційно з лікарем – за допомогою того ж таки пересувного робота, то в Україні в цей час у лікарнях банальні проблеми з опаленням. Себто можна стверджувати, що всі наукові досягнення з-за кордону перекочують до нас у кращому випадку на сотню років пізніше.

Мічіо Кайку

  • Тим, хто дуже переймається майбутнім.
  • Гуманітаріям і лірикам, які нечасто слідкують за новинками й винаходами у науково-популярних виданнях.
  • Тим, хто вважає, що наука – це нудно й складно.
  • Тим, хто хоче розширити свій кругозір й не виглядати закінченим гуманітарієм перед очима фізиків-математиків.
  • Старт-аперам, підприємцям, рекламістам, щоб розуміти, куди все рухається і де будуть гроші.
  • Тим, кого цікавить, коли роботи стануть розумніші за нас і почнуть із людством криваву війну.
  • Шанувальникам «Зоряних воєн» і «Трансформерів» та іншого голлівудського ширпортребу.

 

Мічіо Кайку

  • Тим, хто хоче дізнатися докази / викладення/ значення константи з точність до n-го знака після коми, тут такого немає.
  • Тим, хто готується до іспитів із фізики-математики. Зрештою, це як «Світ Софії» Юстейна Гордера для філософів.
  • Докторам, кандидатам наук із фізики/математики, яких нудить від гуманітаріїв.
  • Не любителям таблоїдів, адже часом стиль викладу нагадує жовті видання з максимальним спрощенням інформації.

michio

10 фактів про наше майбутнє від Мічіо Кайку

Будете бачити більше

Якщо ви будівельник, то бачитиме найменші з’єднання у будівлі, у трубах. Якщо геолог – бачитиме крізь землю всі поклади корисних копалин. Якщо архітектор, то зможете ходити по порожній кімнаті й бачити цілий тривимірний образ, який проектуєте.

Не стоятимете в заторах

Затори на дорогах зникнуть, адже рух кожного автомобіля, який їхатиме без допомоги водія, відстежуватиме і регулюватиме центральний комп’ютер.

Розумітимете всі мови

У майбутньому створять універсальний перекладач, який синхронно перекладатиме мову мовця на зрозумілу вам.

За вас готуватимуть роботи-кухарі

На кухні вас обслуговуватиме робот-кухар, що готуватиме ті страви, які ви забажаєте. За бажанням, можете придбати робота-музиканта, чия гра на скрипці чи фортепіано не поступатиметься грі професійних музикантів-людей.

Щодня проходитиме лікарське обстеження

Ваш будинок буде повний сенсорів, які щодня діагностуватимуть ваше здоров’я та попереджатимуть про ризики хвороби.

Подорожуватимете із неймовірними екскурсіями

За допомогою лінз під час подорожей бачитимете не тільки інформацію про давні місця, а й образи давніх будинків, які накладаються на сучасні, і зустрічатимете людей тих часів.

Юзатимете аватарів

Аватари, якими люди керуватимуть дистанційно, можуть рятувати інших людей під час надзвичайних ситуацій. Ваші аватари зможуть працювати у космосі, поки ви вдома п’єте чай.

Користуватиметесь космічним ліфтом

До кінця цього сторіччя може з’явитись космічний ліфт, який підійматиме вас за хмари й навіть вище неба.

Бачитиме нових тварин

Завдяки вдалому перенесенні генів дослідники можуть створити нових тварин – на кшталт свиней із крилами чи жирафомишей. Також будуть експерименти із „воскресінням” давно зниклих видів.

Проектуватимете дітей

Батьки, плануючи народження дитини, зможуть додати їй генів, які відповідають за силу, розум, вроду, певні здібності.

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Комментарі читачів:

  1. 02.04.2014 в 3:20 am

    Саме читаю цю книжку. І вам рекомендую! Дуже класна, спонукає заглибиться у дослідження 🙂 А спрощений стиль викладу матеріалу, як на мене, тут тільки на користь читачеві. А для фахового фізика, яким є автор, такий стиль взагалі – плюс до карми. Бо треба ще вміти написати просто про складне. Не кожному це вдається.

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe