Читомо > uncategorized > «Хто завоював Китай, той завоює світ»: тисяча й одна історія Alibaba Group

uncategorized

«Хто завоював Китай, той завоює світ»: тисяча й одна історія Alibaba Group

07.11.2016 0 Автор:

Дункан Кларк. Alibaba. Дім, який збудував Джек Ма. – К.: K.Fund, 2016. – 336 с.

«Alibaba могла б стати відомою як «тисяча і одна помилка». Є три причини, чому компанія вижила.

Ми не мали жодних грошей, жодних технологій, жодного плану» (Джек Ма)

Якщо історія Apple розпочалася в гаражі в Каліфорнії, а Facebook – в одному із корпусів Гарварду, то історія китайського інтернет-гіганту Alibaba – в тісній квартирі на вулиці Хупань-Хуаюань (у перекладі з китайської – Приозерні сади), що в Ханчжоу, місті на сході КНР. Саме там Дункан Кларк познайомився із Джеком Ма, молодим та амбітним колишнім вчителем англійської мови. Як згадує сам Кларк, у квартирі було надзвичайно волого, а команду майбутньої Alibaba можна було порахувати за кількістю зубних щіток на поличці у ванній кімнаті.

Та 15 років потому ця компанія отримає найбільшу в історії первинну публічну пропозицію на Нью-Йоркській біржі, створить відомий нам AliExpress, а її натхненник Джек Ма стане найбагатшою людиною Китаю. Про його ідеалізм, довгий шлях Alibaba в контексті світової економіки та соціальних змін в Китаї вийшла книжка «Alibaba. Дім, який збудував Джек Ма», яка була перекладена українською та побачила світ у видавничій серії K.Fund.

Усі хороші стартапи схожі між собою, кожний успішний стартап успішний по-своєму

Автор Дункан Кларк у своїй книжці не раз наголошує на тому, що найголовніша складова успіху Alibaba – це її керманич, Джек Ма. Та його «магія». Якби не худорлявий та завжди позитивно налаштований Джек, який так сильно вірив у могутність всесвітньої павутини, то щільний бекграунд сучасного інтернет-простору Китаю створила б геть інша компанія.

alibaba-coverФото ekm.com

Джек Ма не мав технологічної освіти та нічого не тямив в ІТ, коли створював свою першу компанію. Він навчився використовувати на повну те, що в нього виходило найкраще – розмовляти англійською та вчити інших. Сам автор заявляє, що «найвідоміший урок Джека-викладача, мабуть, знає напам’ять кожен працівник Alibaba: на першому місці – клієнти, на другому – працівники, на третьому – акціонери». Перша частина цього повчання стала наріжними каменем діяльності компанії.

Шестижильний меч духу Alibaba

Кожний підприємець, беручись за справу, повинен прояснити самому собі ті цінності, за якими налаштований працювати. Для молодого Джека найпершою такою цінністю стала довіра клієнтів. Пізніше він приплюсував до неї ще п’ять: роботу в команді, сприйняття змін, чесність, пристрасть та самовідданість.

Ці шість святинь отримали назву «Шестижильний меч духу». І саме відповідність цьому «мечу» складало половину атестаційного балу співробітників. Один із працівників коротко узагальнив вимоги до кандидатів на роботу: «Володіння мечем потребує гарячої крові».

На шляху Alibaba трапилося достатньо гідних супротивників: від колишніх партнерів Yahoo! до іменитого Ebay. Дункан Кларк детально знайомить читача з кожним конкурентом Alibaba Group та пропонує вкотре переконатись що «Шестижильний меч» дійсно працює.

https://www.youtube.com/watch?v=Bn6aKUyXsTA

Читайте також: Книги, що надихають на суспільні й особистісні реформи

Один за всіх, та всі за Джеком  

«Керівник ніколи не повинен порівнювати свої технічні навички з уміннями співробітників, – любив наголошувати Джек. – Технічні навички ваших працівників завжди повинні бути кращими, ніж ваші. Інакше ви найняли не тих людей».

Джек ставив свою команду та хороші стосунки між колегами на друге місце після своїх клієнтів: ще працюючи над маленьким сайтом China Pages він не втомлювався повторювати, що тільки дбаючи та підтримуючи один одного, можна подолати всі можливі перешкоди. Він не зраджує своїм принципам і нині.

Погодьтеся, мало хто з відомих CEO буде влаштовувати групові весілля своїх працівників та пропонувати молодятам безвідсотковий кредит в розмірі до 50 тисяч дол США для купівлі нової квартири. Важко уявити Цукерберга чи Маска з ірокезом та темним макіяжем, які б співали «Can You Feel the Love Tonight» перед шістнадцятьма тисячами своїх працівників. І зовсім неможливо уявити команду Google, яка б під час роботи зверталась би один до одного по прізвиськах з романів Цзінь Юна (улюбленого письменника свого керманича).

https://www.youtube.com/watch?v=zwC-GpYP-Q8

Читайте також: Апробовано на Джобсі та Ґейтсі, або Книга одного запитання

Мапа економічних змін в КНР

Дункан Кларк уміло презентує історію Alibaba на фоні незворушної та авторитарної політики Народної Республіки. Небажання співпрацювати з іноземними компаніями, контроль інформаційних потоків, повна відсутність згадок про Китай в інтернеті – це далеко не весь перелік перешкод, які для Джека створив уряд.

Окрім того, історичне підґрунтя про становлення приватного підприємництва та ролі окремих провінцій в економіці Китаю стають яскравим доповненням до офіційної «сюжетної лінії». Автор детально описує роботу Великого китайського фаєрволу та його наслідки для інтернет-простору Піднебесної. Без розуміння ролі держави в бізнесі тогочасного Китаю важко повною мірою оцінити всі заслуги Джека Ма.

Читайте також: 5 видань для роздумів про свободу

Не історія, а стратегія

Ця книжка – практичний посібник для тих, хто готовий та хоче стати хорошим керівником. Джек Ма виріс в тому Китаї, в якому не існувало приватного підприємництва; продавав інтернет-послуги людям, які не мали власного комп’ютера. Він умів поєднувати непоєднуване, планувати, вірити і змушував інших вірити йому.

000

Дункан Кларк як колишній радник компанії досконало знає історію Alibaba, кожний її поворот, кожну угоду та поглинання. Йому вдалося не просто описати успіх Джека, а скласти детальний план дій для того, щоб вивести свій проект з тісної квартири на околиці міста спочатку в просторий офіс у даунтауні, а потім і на Волл-стріт.

У передмові до українського перекладу засновник K.Fund Василь Хмельницький написав: «Історію засновника Alibaba Group Джека Ма можна схвалювати чи критикувати, але її точно не слід ігнорувати». Тому непоганим порадинком книжка стане для тих, хто тільки працює над власним проектом і не буде зайвою для тих, хто працює в сфері бізнесу. А загалом вона може бути хорошим чтивом для всіх, хто шукає натхнення і себе.

  • тим, кому не вистачає мотивації;
  • керівникам вищих ланок для розуміння своїх підлеглих та підлеглим для розуміння своїх керівників;
  • скептикам, які досі не вірять, що «made in China» може бути якісним.

  • тим, чиї базові знання економіки закінчуються в найближчому супермаркеті;
  • прагматикам;
  • людям, які використовують інтернет лише для котиків та селфі.

 

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe