Дмитро Кульзменко. Історії з чаюванням. — К.: Талант, 2017. — 128 с.
Здавалося б, що нового можна написати про взаємовідносини дітей та іграшок. Так багато книжок, де історія розповідається від імені ведмедя, ляльки, зайця, вже було написано. Як можна ще раз удатися до цього прийому, привернути дитячу увагу, і не скотитися у банальність чи застиглість сюжету у часі? Виявляється можна.
Якщо розповідати не про ведмедів і зайців, а про себе, такого, яким тебе побачили б іграшки з твого письмового столу 12 років потому. Не тільки про себе, а про кожного з нас, хто оглядається навколо у дитячій кімнаті вже своїх дітей, і раптом намагається збагнути, як так сталося, що усі іграшки за спиною вже давно розмовляють не про тебе. Те, що вони вміють розмовляти ми прочитали ще у своїх дитячих книжках, а що не про нас – то вже і справді непомітно перетворилося на новину, що десь на краю свідомості обертається на сум.
Тільки ось з Дмитром Кузьменком, автором та ілюстратором багатьох дитячих книжок («Зубасті задачки, «Кожен може стати принцесою», «Біла трішки чорна-пречорна книжка») засумувати важко. Не вміє він писати невесело, навіть тоді, коли спочатку зашкалює ліризм. Так, «Історії з чаюванням», як він сам написав у Facebook, дійсно чекали видання 12 років, і тільки зараз знайшли свого видавця. Видавництво «Талан» та молода художниця Наталія Смолова (це її справді чудовий дебют!) створили книжку, яка впевнено пасує серії «Найкращій подарунок», і, на перший погляд, виглядає привабливою саме для сучасних дорослих, якщо ті вирішать подарувати книжку знайомій сім’ї з дітьми.
.
У ній стилістично виважені, не обтяжені зайвими деталями, картинки, кожна з яких легко може претендувати на роль вишуканої листівки. Ведмедик в окулярах, яскравий смугастий кіт, маяки та морозиво, чашки з чаєм, шалики та метелики – усе це дуже б сподобалося ванільній молодій мамі, якби нарешті не з’явилися б зорі та вогнище біля моря, пірати, сині коти, що співають рок на горищі, мишка-морячка Сашка, шхуна «Обранець чудес» та Мої улюблені острови. І ось тут усю ванільність здмухує морським бризом, і перший погляд закінчується. Тому що з-під цієї подарункової обгортки визирає те, що сподобається саме малим читакам, і дорослим, що прочитали вже багато дитячих книжок комусь вголос, і відчувають шостим чуттям, що зараз почнуться пригоди.
Визирає ведмедик Бех і бегемотик Кузя, кіт Мандаринчик і дивакуваті сині коти, Той, що грає з метеликами й Та, що слухає музику, і починається подорож, як казка під зорями біля багаття, що закінчується лише з останнім вугликом, як той згасне у першому сонячному промінні. Подорож, яку можна назвати пошуками тих самих Моїх улюблених островів.
.Подорож з Бехом триває цілих п’ять історій. Усі вони досить строкаті й за довжиною, і за насиченістю та плином подій..
І перша тендітно нашіптує про життя ведмедика Беха разом з дівчинкою Наталочкою та бегемотиком Кузею у місті, про самовар з малиновим чаєм та різдвяні пиріжки, про книжки та суничні дощі для суниці, а справжньою подією у житті цих хіпстерів стає подорож у село. Але вони й там примудряються пригощати корову какао, щоб крім молока вона їх нарешті почастувала молочним шоколадом. Гедоністи та й годі. Але щоб мати наснагу почати подорож, потрібно спочатку створити свою зону комфорту. І навіть дошкільнятам з нашими суворими дитсадками варто про те читати у своїх дитячих історіях.
Читайте також: Сучасні вірші для дітей: що читати
А далі Наталочка виростає, і Бех з Кузею теж потрапляють у свій період підлітковості. Друга і третя історія – це знайомство Беха з новими друзями, перша ведмежа робота у дитячому клубі, перший самостійно організований рок-фестиваль «Котище на горище», перше місто, у якому ти більше не живеш. Як це все може уміститися в історії для дошкільнят-молодших шкільнят? Дмитро Кузьменко знає і розповідає поетично і смішно одночасно. Так, що мама, яка змінила багато професій, і так само, як Бех, теж колись працювала у дитячому клубі з подивом знаходить для себе у цій зовсім (чи не зовсім) дитячій історії смішні та співзвучні відгомони. А раз дитяча історія цікава і мамі, то начувайтеся малі, слухатимете продовження!
Четверта і п’ята історія – це вже зовсім екзистенційні пошуки юності та усе безглуздя дорослішання разом. Вечірнє дихання моря захоплює і не відпускає вже до останнього розділу. За цей опис багаття біля моря, можна забути усю перебільшену затишність першої історії. Вона насичена життям, і саме через неї згадуєш, чому так несамовито завжди чекаєш на літо. У четвертій історії зустрічаємося, навіть зі справжніми детективами, і починаємо шукати Улюблені острови. А щоб їх знайти, потрібно врятувати Ловця метеликів і повернути йому самоповагу і сенс життя, скуштувати солодкої вати з туману, перетворити хмари на рояль або таксі, знайти місто піратів та дізнатися, як зірки заплутуються у рифах і хто їх звідти виплутує – потрібно перетворитися на поета, що створює світи з усього, що потрапить на очі чи западе у душу.
Читайте також: Топ-10 дитячих новинок «Книжкового Арсеналу»
І виявляється, що якщо усе це робити обов’язково зі своїм плюшевим ведмедиком, то на якийсь час можна повернутися у дитинство зі смаком солоних морських бризок чи сліз від того, що довго дивився на сонце, хто кого передивиться; пилу на губах, якщо їхати велосипедом через поле кудись далеко до Своїх Улюблених островів, що дванадцять років потому утілювали мрію. І мрія та зараз також виросла і стала раціональним структурованим планом, або розтанула, залишивши ванільний присмак солодкої вати, але те їй не зашкодило, тому що вона була. І про неї можна знову і знову згадувати біля багаття на березі моря.
Ведмедик Бех не супергерой так щоб, але якщо він є, то бери його завжди з собою, як рушник, про що пропонувалося в одному знаному на весь світ путівнику по галактиці. Плюшевий ведмедик, щось подібне на той рушник, потрібен, щоб мандрувати своїми мріями, або просто мандрувати світом під надійним захистом, і робити зупинки для слухання цікавих історій і чаювання.
- Усім батькам, кому не вистачає у житті моря та островів
- Усім дітям, кому не вистачає моря, островів і щоб корова давала молочний шоколад
- Усім, хто шукає зону комфорту і може її раптом знайти на рок-фестивалі котів на горищі
- Тим, хто не любить казок біля багаття на березі моря
- Тим, хто не любить подарункових книг для дітей
- Якщо не подобаються книжки про дитячі іграшки
Найкращий лайк — це 30 гривень))
Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.
Спасибі.
Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook