Музикант мовчки говорить музикою. Танцівники „пишуть слова” рухами. У квадраті картини вміщується історія завдовжки з роман. Унікальну можливість пізнати людину дає сюжетний (художній) екслібрис. До XIX століття переважали екслібриси шрифтові, згодом гербові. Та вони бувають „затісними” для творчості, адже лише образ долає обмеженість слів, місця і часу. Сюжетний екслібрис розповідає про людину, яка його вигадала. Вона виділила важливий шматочок свого світу, а художник втілив його в малюнку. Вкрай рідко користуються вже готовим книжковим знаком, та й тоді обирають його до душі.
Про що ж розповідають книжкові знаки? Часом про якесь одне захоплення. Ось, наприклад, книжковий знак А. Сидорова – спеціаліста з мистецтва книги, колекціонера й бібліофіла (екслібрис стврив Н. Дмитриєвський):
Професійний екслібрис музиканта Валерія Вєсніна:
Іноді знаки книжкових любителів “розповідають” цілу історію, як екслібриси Карла Юдовіна (гравюра на дереві С. Юдовіна) чи Олега Роговського (цинкографія В. Барського):
Часто екслібрис відображає тематику книжкової колекції:
Люди з промовистими прізвищами обігрують їх у книжкових знаках:
А дехто малює внутрішній „автопортрет”:
Важливо, що саме цим образом людина хотіла поділитися з іншими… Але спробуйте вмістити себе – різного, заплутаного, з торбою життя за плечима – на шматочок паперу.
Насамкінець пропонуємо Вам подивитися книжкові знаки відомих українців.
Екслібрис Ліни Костенко:
Екслібрис Олеся Гончара:
Екслібрис Миколи Зерова:
Екслібрис В’ячеслава Чорновола:
Екслібрис Івана Світличного:
Екслібрис Максима Рильського:
Екслібрис Сергія Параджанова:
Екслібрис Івана Дзюби:
Екслібрис Бориса Антоненка-Давидовича:
Екслібрис Сергія Єфремова:
Найперший обов’язок екслібриса – ідентифікувати власника книги. Та це можна робити по-різному. Як казав Пабло Пікассо, є художники, які перетворюють сонце на жовту пляму. А є й ті, хо завдяки мистецтву й розуму перетворюють жовту пляму на сонце. Будь-що може стати мистецтвом. Не виняток і книжковий знак.
Усі приклади книжкових знаків взято з видань:
Книжкові знаки киян / Упоряд. М. Грузов, А. Кончаковський. – К.: Кий, 2000.
Ивенский С. Г. Книжный знак. – М.: Книга, 1980.
Ивенский С. Г. Искусство книжного знака. – Л.: Художник РСФСР, 1966.
Ірина Жданова
А які екслібриси ідентифікують ваші видання? Чекаємо, що ви поділитесь з нами і нашими читачами своїми книжковими знаками або їхніми задумами (редакція “Читомо”).
Найкращий лайк — це 30 гривень))
Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.
Спасибі.
Цікавий матеріял!
Зі знаних мені варті також уваги прекрасні екслібриси Ніла Хасевича.
І ще мушу зауважити: Микола Зеров загинув (розстріляний) 3 листопада 1937 р. в Урочищі Сандармох поблизу Медвежегорська, Карелія.
Це ж, мабуть, радянські книжки, у яких не завжди правду писали… Особливо, коли про смерть, розстріл, примусові заслання й т. д. Дуже дякуємо за уважність).