Читомо > Місця > Майстерня історій: Ігри зі словами та сюжетами

Місця

Майстерня історій: Ігри зі словами та сюжетами

23.10.2015 0 Автор:

Як написати вірш, оповідання або цілий роман із цікавим сюжетом, підлітків вчать у літературній студії «Майстерня історій». «Читомо» дізналося у кураторок проекту, що саме відбувається на заняттях майстерні і як виникла ідея її створити.

Мета

Кураторки «Майстерні історій» Катерина Туранська та Юлія Конопляна, які раніше відкрили книгарню «Cicuta Bookshop» та організували дорослу майстерню Bartleby & company, захоплено розповідають про підлітків, з якими працюють у літературній студії.

Cicuta Bookshop. Красиві книжки мовою оригіналу

 

На питання, чому обрали таку аудиторію і для чого створили цей курс, відповідають: «З дітьми і підлітками можна по-справжньому веселитися. Ми говоримо з ними про те, чим самі цікавимося, що самі читаємо. Слухаємо, що читають вони. Для них – це альтернативний школі світ. Для нас – справжній прихисток для наших інтересів та ідей, які можна втілити тільки з тими, хто не почувається дорослим настільки, щоб бути скутим сотнями зобов’язань і несвобод. Бути такими вільними можуть тільки діти і підлітки, бо вони справжні трікстери. Ми хотіли створити місце, де можна грати досхочу, де вигадки не ставлять під сумнів, де до розвою уяви одного можуть приєднатися інші, де можна нескінченно розповідати один одному вигадані і справжні історії, і ніхто не скаже тобі, що ти вже для цього занадто великий. Здається, все, що ми робимо, вкладається в одну фразу: «Ніколи не дорослішай – це пастка».

dity

Причину появи таких занять дівчата вбачають у тому, що вони щиро захоплені самим процесом творення: «Ми отримуємо задоволення від спілкування з учасниками майстерні і від того, що бачимо, як з’являються нові історії, з чого вони виникають, хто їх розповідає. І допомагаємо кожному виразно і цікаво розказати власну історію».  

Як стати щасливим й успішним підлітком: набір інструментів

Приміщення

dity2

Заняття проходять у колишній бібліотеці Київського палацу дітей та юнацтва. Минулого року звідси прибрали старі книжкові полиці й перетворили приміщення на зручне для дітей місце з кольоровими стільцями, яскравими плямами на підлозі, велетенськими кріслами-мішками і купою вільного простору. Тут є навіть невеличка сцена, тож не треба далеко ходити, щоб влаштувати поетичні читання, поставити п’єсу чи зімпровізувати концерт.

Слухачі

DSC_5442

Підліткову літературну майстерню, як і дорослу, кураторки задумували як простір для навчання та спілкування.

За їхніми словами, потенційні відвідувачі літературної майстерні – це підлітки, які жити не можуть без цікавих історій, які пишуть самі і цікавляться тим, що пишуть інші, які багато читають і вигадують. Наразі в групі близько 20 слухачів віком від 12 до 19 років.

«Більшість учасників прийшли із власними захопленнями. Маємо авторів фанфіків, психологічних оповідань, соціальної прози і поезії, фантастичних творів, фентезі, кіберпанку, містичних і пригодницьких історій. Кожний приносить із собою цілий світ, викладає його на стіл перед іншими, розбирає на частини, розповідає, як у нього там все влаштовано. Це так класно, що ми от зараз про це говоримо, а самі хочемо назад до майстерні», – сміються дівчата.

Читайте також: Табуйовані теми у підлітковій літературі: важливі цитати

Програма

DSC_5445

У майстерні справді вигадують історії. Вчаться відрізняти наукову фантастику від фентезі, передавати почуття персонажів, логічно заплутувати сюжети, говорити у тексті різними голосами, але зрозумілою мовою. «

Тут немає обов’язкових для вивчення предметів. Програма гнучка настільки, що ми легко розвертаємося і пливемо у будь-якому напрямку, якщо відчуваємо потребу у зміні курсу», – говорять дівчата.

dity3

Учасники майстерні пишуть вірші, оповідання, а дехто – цілі романи. Під час кожної зустрічі група обговорює ці тексти – і з нетерпінням чекає на продовження. Прозові заняття організаторки проводять самі, а говорити про поезію запрошують молодих поетів. Наступного тижня читати й слухати вірші прийде Юлія Стахівська.

З кінця листопада учасники майстерні писатимуть і ставитимуть п’єси, спробують себе у документальному й біографічному театрі і створять власний комікс.

Тут є й читацький клуб. Розмови про прочитане модерує Ксенія Харченко, а писати рецензії для власного блогу навчить Ірина Славінська. Програма максимум – альтернативна шкільній програма з літератури, яку підлітки створять самі.

Учасники майстерні бувають на літературних фестивалях, презентаціях книжок для підлітків, театральних читаннях. Першою вилазкою став літературний простір  «ГогольFest». Попереду – фестиваль відеопоезії «Cyclop» і «Некрономікон».

Та найголовніша частина програми – літературні вечірки, перша з яких – вечір жахів напередодні Хелловіну. Підлітки вже готують костюми, шукають найяскравіші гарбузи і пишуть страшні історії, щоб читати їх пошепки навколо «вогнища».

Читати підліткам: вартісні переклади й вітчизняна проза

Плани

DSC_5448

Заняття триватимуть до кінця навчального року, а в травні обіцяють грандіозний випускний.

Контакти:?

+38 (093) 621-51-51

https://www.facebook.com/maysternya.istoriy

https://vk.com/maysternya_istoriy

Розклад:?

середа 16:15 — 19:15

п’ятниця  16:15 — 19:15

Адреса:

Київський палац дітей та юнацтва (вул. Івана Мазепи, 13)

 

 

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe