Читомо > uncategorized > 100 років бою під Крутами: книжки про захисників незалежності

uncategorized

100 років бою під Крутами: книжки про захисників незалежності

29.01.2018 0 Автор:

Сьогодні минає 100 років від пам’ятного бою біля залізничної станції поблизу селища Крути, що на Чернігівщині, який відбувся між 4-тисячним підрозділом російської Червоної гвардії під проводом Муравйова і загоном із 400 київських курсантів та козаків «Вільного козацтва». Українським воякам вдалося призупинити наступ противника і здійснити організований відступ, руйнуючи за собою колії та мости. Відтак військо Муравйова, яке після бою втратило боєздатність на чотири дні, було змушене поновити наступ на Київ не залізничним шляхом, а на реквізованих селянських возах, запряжених кіньми, по розмоклій дорозі. Героїзм крутянців увіковічнено у назвах вулиць українських міст, про них створені рок-пісні і зняті документальні фільми. Читомо вирішило зробити добірку книжок, присвячених крутянським подіям, яка містить як сучасні видання, так і тексти, видані ще в середині минулого століття.

 

Семен Збаразький «Крути: У 40-річчя Великого Чину»

Семен Збаразький

Мюнхен-Нью-Йорк: Шлях молоді, 1958. – 104 с.

До книжки Семена Збаразького увійшли результати 40-річного документального дослідження бою під Крутами. Цей псевдонім належить вихованцю Станиславівського (зараз – Івано-Франківського) Пласту Данилу Чайковському. Вступивши до українського націоналістичного підпілля, він спеціалізувався на редакторській діяльності. Зокрема, разом зі Степаном Бандерою редагував гумористичне видання СУНМ (Союзу Української Націоналістичної Молоді) «Гордість Нації». Учасник Центральної похідної групи ОУН, в’язень німецького концтабору.

 

redline

 

«Крутянська подія»

подія

Упор. В. Зарицький.  Чикаго, 1972.  58 с.

Видання містить свідчення учасників бою під Крутами та військових діячів часів Української революції. Упорядник Володимир Зарицький виявив і спростував найбільш поширені стереотипи щодо фальсифікації крутянського бою. Представлені матеріали доводять, що оборона Бахмацького залізничного вузла була покладена на курсантів Військової школи імені Хмельницького, що сил явно було недостатньо і тому було вирішено відступити від Бахмача. На допомогу їм прибула сотня Студентського куреня (до 130 осіб). Проте основний тягар бою винесли курсанти. Саме серед них було найбільше втрат, тому, на думку упорядника, немає підстав стверджувати лише про втрати «одних тільки студентів». Також він звертає увагу на те, що у Студентській сотні не було «напівдітей», більшість її учасників мали військову підготовку і навіть встигли повоювати на фронтах Першої світової війни.

 

redline

 

«Герої Крут: Лицарський подвиг юних українців 29 січня 1918 року»

герої

Упор. І.Ільєнко.  Дрогобич: Відродження, 1995. – 348с.

У збірнику подані спогади учасників бою під Кругами, статті та виступи щодо крутянських подій Михайла Грушевського, Дмитра Дорошенка, Сергія Єфремова, Євгена Маланюка, Людмили Старицької-Чєрняхівської, а також художні твори, присвячені крутянцям. Упорядкував і підготував тексти, написав вступну статтю та примітки Іван Ільєнко.

 

redline

 

«Крути: 29 січня 1918 р.»

43

Передм. І. Юхновського, упоряд. О. Бойко.  К.: Вид-во ім. Олени Теліги, 2007. – 95 с.

Видання присвячене 90-ій річниці бою під Крутами і містить спогади очевидців подій  учасників крутянського бою.

 

redline

 

«Героїка трагедії Крут»

 

трагедії

Київ: ПП Сергійчук М. І., 2008р. — 488 с.

Книжка містить як спогади учасників бою під Крутами, так і роздуми сучасників. У ній є поетичні та публіцистичні тексти. Матеріали подаються, як правило, в оригіналі, раніше вони друкувалися лише в еміграції і часто без повних імен авторів.

 

redline

 

«Крути: Збірка у пам’ять героїв Крут»

смоло

Упор. Зінкевич О., Зінкевич Н. – К.: Смолоскип, 2008. – 422 с.

До збірки увійшли найрізноманітніші матеріали. Це й історичні документи та статті, і художні твори, але насамперед – публіцистика різних часів. Найцінніша частина книжки – спогади учасників бою. Багато матеріалів, узятих із важкодоступних діаспорних видань, опубліковані в Україні вперше. Також книжка містить анотований іменний покажчик авторів збірника та історичних осіб, причетних до бою під Крутами. Крім цього, вперше було опубліковано бібліографію матеріалів, які стосуються бою.

 

redline

 

«Українська революція 1917-1921: Подвиг героїв Крут»

 українська революція

Матеріали наук. читань / Відп. ред. В. Ф. Верстюк.  К.: Вид-во ім. О. Теліги, 2008.  176 с.

Збірник містить матеріали наукових читань на однойменну тему, які відбулися 24 січня 2008 року у Ніжині. Статті присвячені проголошенню незалежності Української Народної Республіки, битві під Крутами, відображенню цих подій в історичній пам’яті українців та іншим подіям Української революції 1917-1921 років.

 

redline

 

«Крути: Січень 1918 року»

січень1918

Документи, матеріали, дослідження, кіносценарій / Упор.: Я. Гаврилюк.  К.: Просвіта, 2008.  840 с.

До книжки увійшли невідомі і маловідомі документи, матеріали, свідчення, спогади учасників бою під Крутами, а також статті та виступи Сергія Єфремова, Дмитра Дорошенка, Михайла Грушевського, Євгена Маланюка, Людмили Старицької-Чєрняхівської та інших видатних особистостей доби Української революції 1917—1921 років. Збірник упорядковано у хронологічному порядку, починаючи з кінця 1917-го по 2008-ий. Завершує видання кіносценарій «Крути».

 

redline

 

«Бій відлунав…»

бій

Упор. В. О. Рог. — Чернігів: Десн. правда, 2008. — 96 с.

Книжка вийшла в Чернігові до 90-річчя подій під Крутами. Упорядник видання – відомий громадський діяч, редактор тижневика «Шлях перемоги» – Віктор Рог зібрав історичні есе, спогади, поетичні посвяти, спогади з періодичних видань.

 

redline

 

«Крути: проблеми державотворення – від доби Української революції 1917-1921 років до сьогодення»

чорн

Матеріали Всеукраїнської наукової конф. Крути, 29 січня 2009 р. / Всеукраїнське т-во «Просвіта», Чернігівська обл. орг., Ніжинська міськрайонна благодійна орг. «Благодійний фонд «Ніжин»; упоряд. В. Чепурний. – Чернігів; Ніжин: Сіверщина, 2011. – 135 с.

Збірник підготовлений на основі виступів на однойменних читаннях, які були проведені 29 січня 2009 року у селі Крути. Учасники наукового форуму аналізували феномен подвигу героїв Крут у контексті Української революції 1917-1921 років і на тлі сучасної української історії.

 

redline

 

«Бій під Крутами в національній пам’яті»

нацпамять

Збірник документів і матеріалів / Упорядн.: О. М. Любовець (керівник), О. М. Березовський, С. В. Бутко, А. О. Тищенко, І. В. Цимбал. Український інститут національної пам’яті. – К.: ДП НВЦ «Пріоритети», 2013. – 288 с.

Видання містить архівні документи, спогади, фотодокументи, які показують особливості відбиття в національній пам’яті крутянських подій, формування культу Героїв Крут та заходи щодо їхнього вшанування.

 

redline

 

«Бій під Крутами»

фоліо

Ю. В. Сорока.  Харків: Фоліо, 2014. – 121 с.

У книжці змальовується історичний контекст крутянських подій, публікуються спогади очевидців та список встановлених учасників бою.

 

redline

 

Євген Маланюк «Крути: народини нового українця»

777

Упор., авт. передм. П. М. Мовчан. – Київ: Просвіта, 2015. – 36 с.

Аналізуючи військово-політичну ситуацію зими 1918-го, критикуючи владу Центральної Ради, Євген Маланюк зазначає, що саме в той час народився тип «нового українця, який боронив свою Вітчизну зі зброєю в руках». І яким би не був цінним Четвертий універсал, яким 22 січня було проголошено незалежність України, він мало чого був би вартий, якби не бій української молоді під Крутами.

 

Читайте також: Книжкова оглядачка зібрала 150 книг про російсько-українську війну

10 книг про свою війну

Чільне зображення: myukraine.org.ua

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe