Читомо > Фетиш > 13 порад, як запам’ятати прочитане

Фетиш

13 порад, як запам’ятати прочитане

03.07.2015 0 Автор:

Люди, які знають багато різних фактів, дат завжди вражають своїми знаннями. Уміння вести доповіді без допомоги додаткових матеріалів часто видається магією. Але це не магія, а просто мистецтво добре запам’ятовувати інформацію, зокрема і з текстів.  Якщо й ви мрієте читати і не забувати прочитане через кілька хвилин, не пропустіть повз увагу поради від Читомо.

zapamyataty_prochytane   Швидко переглянути текст

Більшість людей читає книжку з першого речення й до останнього одне за одним. Але щоб читання було більш ефективним, перед тим, як серйозно взятися за текст, пробіжіться усім текстом, щоб ознайомитися з ним і з його структурою. Дуже часто у книжках основні моменти стисло описано на початку розділу, тож  пробігшись ними, можна визначити, на що першочергово потрібно звернути увагу.

.

zapamyataty_prochytane_2 З’ясувати, навіщо читаєте

Перед тим, як почати читати, потрібно чітко визначити, яку інформацію ви хочете почерпнути з книжки і навіщо вона вам. Це допоможе чітко зрозуміти, що у тексті є важливим, і не дозволить мозку проігнорувати таку інформацію. Наприклад, якщо у вас у руках величезна наукова праця про динозаврів, а вам треба вивчити тільки про птеродактилів, то сформулювавши мету читання, ви допоможете мозку виокремлювати інформацію саме про них, а на решту не звертати увагу. Таким чином, дані про птеродактилів запам’ятаються краще.

.

zapamyataty_prochytane_3Зануритися у текст

Певно, помічали за собою таке, що іноді, читаючи текст, погляд просто блукає по сторінках, а думки в голові геть про щось інше. Це стається через те, що ви не концентруєтеся на самому тексті і відволікаєтесь на сторонні думки, звуки тощо. Занурення у книжку – це ключ до гарного запам’ятовування прочитаного, адже нічого не відволікає від сприйняття інформації. Потрібно зробити книжку своєю реальністю, і тоді  буде легше згадати, про що в ній йшлося. Якщо складно концентруватися на тексті, все навколо заважає, вам можуть допомогти генератори шумів. Вони створюють одноманітний шум, який блокує сторонні звуки, але сам не відволікає.

.

zapamyataty_prochytane_4Читати слова групами

Ще одна порада – читати не кожне слово окремо, а одразу фразами. Це не тільки збільшить швидкість читання, а й дозволить цілісно сприймати інформацію, завдяки чому прочитане залишиться у пам’яті.

 

.

.

zapamyataty_prochytane_5Робити нотатки

Всім відомо, що поєднання різних видів пам’яті – зорової, слухової, тактильної тощо –  сприяє кращому запам’ятовуванню нової інформації. Тому при вивченні матеріалу бажано його занотовувати, наспівувати, переповідати.  Можна записувати коротко тези, малювати схеми, таблички – як вам зручно.

 

.

zapamyataty_prochytane_6 Шукати асоціації

Більшість нової інформації для людини насправді не є новою, вона базується на вже відомих знаннях. Тому якщо пов’язувати те, про що читаєш, з чимось вже відомим,  ймовірність запам’ятати врази зростає. Наприклад, можна пов’язувати історичні дати з датами зі свого життя. Також ці зв’язки допомагають мозку, не лише краще запам’ятовувати, а й швидше згадувати нові знання за потреби.

.

zapamyataty_prochytane_7Посилювати враження від прочитаного

Коли ви дуже чимось вражені – ідеєю, звуком, картинкою, – ймовірність запам’ятати це набагато зростає. Тому треба під час читання посилювати враження від тексту. Можна припинити читати і подумати про якусь сцену з книжки, уявити себе героєм роману. Пов’язуйте інформацію зі своїми почуттями (читаючи про змій, відчувайте відразу, про котиків – радість і затишок).

.

zapamyataty_prochytane_8 Візуалізувати прочитане

Ця порада перегукується з попередньою. Але візуалізація допомагає не лише уявити прочитану інформацію, а й поєднувати одні дані з іншими, наприклад, обличчя людей з їхніми іменами.

.

.

zapamyataty_prochytane_9Ніколи не вважати інформацію залегкою

Коли натрапляєте на якусь інформацію, яка вам здається залегкою, ви думаєте, що на неї не варто звертати увагу, бо вона й так запам’ятається. Проте це відчуття оманливе. Як правило, у таких випадках, інформація проходить повз людину. Навіть, щоб запам’ятати найпростіше, треба його повторити. Краще зрозуміло буде з цього прикладу. Якщо ви хочете запам’ятати сторінку, на якій ви зупинилися. Бачите – 44. Думаєте, а, це дуже легко запам’ятати. І закриваєте книжку. Через певний час ви це швидше за все забудете це число.  Але якщо звернути увагу, що це дві четвірки, подумки запитати себе, на якій сторінці ви зупинилися і відповісти, шанси згадати це, коли повернетеся до читання, будуть набагато вищими.

.

zapamyataty_prochytane_10 Повторювати прочитане

Якщо прочитати текст 10 разів, безперечно, з нього запам’ятається набагато більше інформації. Цей принцип знають усі, особливо на прикладі пісень – спеціально їх не вчите, але після декількох разів прослуховування,  запам’ятовуються самі собою. Проте велику книжку не будете перечитувати 10 разів. Для цього можна виділити головні моменти і повторювати лише їх.

.

zapamyataty_prochytane_11 Змусити себе згадувати вивчене

Буває, читаєш книжку, ніби уважно, здається, що все запам’ятав, вивчив, та закривши її, нічого згадати не можеш. У такому разі змушуйте себе згадувати прочитане. Як ідея – напишіть окремих папірцях запитання, витягувати їх по черзі і відповідати. Так можна визначити свої «білі плями» у знаннях і перечитати потрібні уривки.

 

zapamyataty_prochytane_12Навчати когось

Якщо не вдається змусити себе пригадати інформацію, спробуйте  її розповідати комусь іншому і перевіряти, як людина засвоїла її. Формулюючи запитання, ви будете подумки повторювати на нього відповідь, а також будете готові, коли у вас спитають подібне.

.

.

zapamyataty_prochytane_12Багато читати і добре відпочивати

І врешті-решт, потрібно часто читати. Це тренуватиме мозок, і запам’ятовувати нову інформацію ставатиме дедалі легше. А також – нормально спати, бо сонна людина не може сконцентрувати свою увагу на читанні, тому слова проходять повз і не залишаються у пам’яті.

 

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe