Читомо > Book Art > Какідзоме, або перша каліграфія року

Book Art

Какідзоме, або перша каліграфія року

01.02.2017 0 Автор:

У японців є гарна традиція котохаджіме (?? /????? / kotohajime ? початок справ). Тож щоб рік новий був успішним, кожну важливу справу урочисто виконують «вперше», додаючи до назви «хацу» (? /??? / hatsu ? перший, новий), як от перший похід до святині (хацумоде / ??? / ???? / hatsumode), чи перше сновидіння (хацуюме / ?? / ???? / hatsuyume). І навіть перша торгівельна сесія нового фінансового року на Фондовому ринку ? даіхаккаі (??? /??????? / daihakkai). А от японські діти на зимових канікулах тренуються писати свою першу каліграфію у новому році ? какідзоме.

Система загального естетичного виховання у Японії передбачає цикл естетичних навчальних предметів початкової школи ? музику, образотворче та декоративно-ужиткове мистецтво і каліграфію ? щоб розвивати у японських дітей здатність відчувати красу навколишнього світу.

Особливе ставлення до письмового тексту зумовило виникнення культу каліграфії у японській культурі, що не знає аналогів у Європі. Каліграфія викладається в усіх школах Японії і є частиною кокуґо (?? / ??? / kokugo ? національна мова) курсу навчання, але не є частиною мистецького навчального плану. Для кожного класу існують окремі підручники з каліграфії. У першому та другому класах діти пишуть ієрогліфи олівцями, вчаться правильно сидіти і завчають правильну послідовність штрихів. Перші пензлі вони отримують тільки у третьому класі.

15894227_10154161127673344_5480844979339143846_n

Мистецтво ієрогліфічної писемності ? це вміння красиво писати. І це вміння японці культивують у своїх дітей починаючи з молодших груп дитячого садка та початкової школи. Дітей навчають не лише відтворювати ієрогліфи, а писати їх красиво, відкриваючи закладений в основі символу малюнок-піктограму та його внутрішній зміст.

15940475_10154161127408344_7425280435463443547_n

Кйоіку канджі (???? / ???????? / ky?iku kanji) ? перелік ієрогліфів за роками навчання, що складається з 1006 ієрогліфів і встановлює, які знаки та в якій кількості і порядку вивчатимуть учні кожного року в 6-ти класах початкової школи. Оновлений список, затверджений наприкінці 2010 року, передбачає вивчення 80 канджі у першому класі, 160 ? у другому, по 200 знаків ? у третьому і четвертому, 185 ? у п’ятому та 181 ? у шостому класах. Решту обов’язкових ієрогліфів учні зобов’язані вивчити до закінчення 9 класу.

15871536_10154161127693344_6803340597797128451_n

Kакідзоме (???? / ???? / кakizome ? kaki «писати» (kakimasu), zome «початок, вперше» (hajime)) ? японська назва практики першої вправи в каліграфії, яка полягає у написанні певного вислову або фрази на папері за допомогою пензлика і туші перший раз у новому році. Цю подію також називають ?? (kissho), ?? (hatsu-suzuri), або ?? (shi-hitsu)

Какідзоме бере свій початок ще від часів Едо і зазвичай проводиться 2-го січня. Традиційно японці збиралися в цей день у храмах і, змішуючи туш із першими краплями води зі святого джерела, новими пензликами писали свої побажання у новому році, використовуючи слова «довге життя», «весна» чи «вічна молодість». Можна було писати поезію, чи якийсь один ієрогліф, а зараз японці воліють писати свої найулюбленіші слова або ж канджі, що відображають прагнення і бажання до чого-небудь.

Сучасні японські школярі повинні написати какідзоме в якості домашнього завдання на зимові канікули. Каліграфічні побажання потім спалюються під час фестивалю Саґічьо (??????/ ????????/ Sagich? matsuri) всередині січня. Існує повір’я, що той, у кого попіл від спаленого аркуша підніметься вище, стане ще більш професійним у мистецтві каліграфії.

15825971_10154161127668344_4090741013342051235_n

У 2017 році 5 січня свої какідзоме японці писали як і зазвичай у Будокані, або Палаці бойових мистецтв Японії (????? / ????????? / Nippon Bud?kan) ? критій арені, що знаходиться в спеціальному районі Чійода (???? /???? / Chiyoda-ku) у центральній частині Токіо.

Бамбуковим пензлем із тушшю на рисовому папері створюється справжній витвір мистецтва, що втілює гармонію і красу. У каліграфії немає нічого випадкового: для кожної лінії важливий початок, напрямок, форма і закінчення. Каліграфія передає настрій автора, вона вимагає спокою і зосередженості.

 

blue-line

 

nakamuraХітоші Накамура,

співробітник Українсько-Японського Центру, майстер каліграфії:

«Коли людина вперше в новому році бере до рук пензлика і пише каліграфію, або картину, ? це називається «какідзоме». Подія відбувалася 2 числа першого місяця року за старим стилем, отже і зараз какідзоме зазвичай проводиться 2 січня. Під час навчання у школі я писав какідзоме. І домашнє завдання теж, здається, було.

????????????(Akemashite omedet? / З Новим роком), ??????(Hatsuhinode / Схід сонця в Новому році), або ієрогліф тварини-символу цього року — фрази, які най частіше пишуть для какідзоме.

Ті, хто найкраще написав какідзоме у цьому році, отримують почесні грамоти та трофеї, а також медалі.

Цього року я, на жаль, не писав какідзоме.

Традиція какідзоме бере свій початок із традицій імператорського двору та деяких літераторів. Проте після того, як розпочалася епоха Едо та почалось масове поширення «теракоя» (елементарних шкіл), прості люди також почали вивчати каліграфію. З поширенням письма стали поширюватись звичаї написання ієрогліфів, а каліграфія стала однією із важливих частин освіти.

Під час написання какідзоме людина вкладає у роботу всі свої побажання та прагнення до того, щоб новий рік став хорошим роком.

Написані какідзоме спалюють під час свята Саґічьо (проходить всередині січня, 14-15 числа), або, як його ще називають, Дондоякі. Вірять, що коли полум’я піднімається високо до неба, то побажання, вкладені у какідзоме, збуваються, а вправність у каліграфічному письмі зростає».

Коментар переклала Марина Дем’янчук, співробітниця УЯЦ, викладчка курсів японської мови

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe