Читомо > Видане > Лікбез Кідрука про небратніх для польських читачів

Видане

Лікбез Кідрука про небратніх для польських читачів

05.08.2015 0 Автор:

Кідрук Макс. Небратні. – Харків: Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2015 – 304 с.

 У час, коли увага світу прикута до війни в Україні, іноземцям конче потрібен голос звичайного українця, а не посадовців чи провладних бізнесменів, які би зуміли розповісти про справжній стан речей, наші пробеми і загрозу російської пропаганди. Заповнити цю прогалину та розповісти сусідам про реалії сучасної України та її взаємини з Росією спробував український письменник Макс Кідрук. Майже одночасно з публікацією книги «Небратні» в Україні ця ж книга під назвою «Ja, Ukrainiec» вийшла у Польщі.

У семи розділах Кідрук робить таку собі спробу переосмислити взаємовідносини між Україною та Росією від часів хмельниччини до сьогодення, поділитися власними думками та висновками. Автор вважає братське воз’єднання українського і російського народів міфом, який зародився в 1652 році, коли гетьман Богдан Хмельницький під час пошуків союзника в боротьбі з Річчю Посполитою розпочав переговори з Московським царством. Переповідати про гіркі наслідки Переяславської ради та березневих статтей не будемо.

Але Кідрук підводить до актуальнішого висновку: за більш ніж 350 років добросусідства не сталося, і поведінка Росії в сучасних реаліях зумовила не тільки анексію Криму, але й спровокувала криваву війну на сході України. Для цього він аналізує Будапештський меморандум, розповідає про «газові» війни з Росією, Помаранчеву революцію, попередніх президентів і злочинну діяльність Януковича та інших одіозних політиків, олігархів.

Окремий розділ Кідрук присвятив Революції Гідності. В ньому він розповідає про передумови та хронологію подій на Майдані, втечу Януковича та перемогу протестувальників. В цьому ж розділі автор порівнює Януковича з колишнім президентом Ліберії Чарльзом Тейлором, якому теж вдалося посісти президентське крісло після ув’язнення за кримінальні злочини. Зважаючи на те, що зараз Тейлор відбуває покарання за злочини скоєні в Сьєрра-Ліоне, такої ж долі автор бажає і Януковичу.

02042015083111_5

Сучасну Росію автор бачить економічно безперспективною державою, яку великою можна називати тільки через площу, а її зовнішню політику – агресивною, про що свідчать збройні конфлікти з Фінляндією, Угорщиною, Чехословаччиною, Афганістаном, Чечнею, Грузією, що відбулися в ХХ та ХХІ столітті. Кідрук розповідає не тільки про анексію Криму, але й про обстріли території України з боку Російської Федерації та вторгнення російських військ на сході України. Крім того, збираючи матеріал до книги він розмовляв з полковником ЗСУ, що приймав безпосередню участь в АТО та розповів про збройні конфлікти з росіянами. Звичайно, інтерв’ю з одним офіцером для повної картини подій в зоні АТО недостатньо, і автор намагається компенсувати це, проаналізувавши загальнодоступний матеріал в пресі.

Багато уваги Кідрук приділяє інформаційній війні, яку розпочала Росія, розповідає про її особливості та безглузде і безпідставне викривлення реальності відомими росіянами, що часто подають перекручену інформацію як факт, в якому самі впевнені. Цей ефект він називає «синдромом Ярмольника».

Прикметно, що автор не абстрагується від України. Він як пересічний громадянин ділиться своїм досвідом спілкування з колишнім працівником із Росії чи родичами, що мешкають по той бік кордону. В останньому розділі книги «Підсумки та прогнози» Кідрук прогнозує, що «Україна та її союзники обов’язково переможуть і здолають агресора здебільшого за допомогою несилових методів».

Книгу Кідрук написав спеціально на замовлення польського видавництва, це і пояснює велика кількість зносок із короткими біографічними даними про українських бізнесменів і політиків. Робота над «Небратніми» тривала півроку, починаючи від літа 2014 до зими 2015. У Польщі книга вийшла накладом 9500 примірників (в Україні 6000 примірників) в видавництві «Akurat», що є імпринтом великого видавництва «Muza SA». Для польського читача її адаптувала перекладач Юлія Целар, яка раніше перекладала інший твір Кідрука – техно-триллер «Бот».

Звичайно, книга ґрунтується на  суб’єктивних поглядах Кідрука, для українця, який має базові знання історії та слідкує за сучасними політичними та економічними подіями, книга не відкриє сенсацій. Хоча, звичайно, не всі знайомі з історією становлення донецького олігархічного клану чи спробами Росії захопити Крим на початку 90-х. З іншого боку, в умовах сьогодення така книга незамінна для пояснення сучасної ситуації в Україні та її трактування українцями громадянам інших країн, яким це цікаво.

napys11

  • тим, хто в школі прогулював історію;
  • всім, хто швидко хоче узагальнити інформацію про події в Україні;
  • шанувальникам публіцистики;
  • іноземцям, що прагнуть розібратися в причинах кризи в Україні;
  • шанувальникам творчості Кідрука.

napys21

  • фахівцям-історикам;
  • упередженим снобам;
  • журналістам, для яких компіляція межує з непрофесійністю;
  • тим, хто не вміє ставити прочитане під сумнів.
Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

*

code

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe