Макс Кідрук. Жорстоке небо.-Х.: Книжковий клуб «Клуб сімейного дозвілля», 2014. – 608 с.
В сучасній українській літературі є кілька письменників, які відзначаються мегапродуктивністю. До таких і належить молодий український письменник та невтомний мандрівник Макс Кідрук. Зокрема, тільки цього року, автор презентував два романи «На Зеландію!» та «Жорстоке небо». І якщо вихід першого роману, що є тревелогом і описує пригоди автора в Єгипті, Сирії та Новій Зеландії, був помічений порівняно невеликою аудиторією, то другий – художній роман – трилер, який задовго до виходу гучно був розрекламований в соцмережах, супроводжувався відеотрейлером та презентацією автора в багатьох містах країни, звернув на себе увагу багатьох читачів абсолютно різної як вікової, так і соціальної категорії.
Цього разу Кідрук, уже давно відомий, автор у сегменті українського техно-трилеру відмовився від фантастичного елементу в своєму творі. В ньому немає надсучасних ботів, секретних лабораторій та таємничих місць прихованих амазонськими джунглями. Роман, на відміну від попередніх, можна класифікувати як детективну історію. Твір дещо перегукується з романом Майкла Крайтона «Крила». Хоча це й не дивно, адже автор давній поціновувач творів цього американського письменника-фантаста.
Сюжет роману обертається навколо розслідування авіаційної катастрофи українського літака «ААРОН 44» руйнується в аеропорту Парижа PARIS-NORD INTERNATIONAL, який зіткнувся з снігоочисником Оveraasen rs 400. Майже всі пасажири та члени екіпажу гинуть. З України в Францію, для проведення слідства, відряджають молоду жінку Діану Столяр, яка є матір’ю двох дітей і батько якої був одним із конструкторів літака. І ось, коли молода жінка вникає в суть справи, виявляється, що обставини і причини катастрофи не такі прості, як би здавалося на перший погляд. Власне, це й змушує жінку, з одного боку, заглибитися в розслідування, а з іншого – вона переживає, що аварія зганьбить пам’ять її батька та скомпрометує Авіаційний науково-технічний комплекс (АНТК) ім. Аронова.
І тут варто зауважити, що локація, де відбувається авіакатастрофа, український літак, що розбився, та АНТК, який його проектував, не існують насправді. Та, за зізнанням автора, все має реальні прототипи. Він, будучи людиною не забобонною, все-таки не наважився знищити справжній літак у справжньому аеропорту.
Все інше в романі описано з максимальною точністю, події розписані до хвилини. Письменник докладно розповідає читачу, як користуватися погодним звітом METAR’ом та пілотським звітом PIREP’ом, знайомить з конструктивними особливостями літака, роботою диспетчерів, та специфікою розташування та нумерації злітно-посадкових смуг.
Читаючи такі абзаци відчувається його захоплення авіацією. Кідрук, як і до попередніх трилерів, сам розробив детальні креслення аеропорту та злітно-посадкових смуг, докладні графіки, щедро розбавляє художній текст описами інженерних особливостей техніки, формулами з фізики.
З іншого боку, автор так само скрупульозно описує всіх, як головних так і другорядних персонажів роману, яких протягом читання зустрінемо чимало. Ми отримуємо детальний візуальний опис, і навіть інформацію про вік, по суті, кожного персонажа. Користуватись власною уявою читачеві потрібно мінімально, що можна вважати недоліком.
Варто зауважити (про це автор зізнався зокрема на презентаціях), цей роман є знаковим для Кідрука, адже вперше в його творі головним героєм є жінка, яку йому вдалось створити цікавою та живою, проте не розкрити її психологію. Неважко уявити, як вона піклується про синів та воює з котом. Легко зрозуміти втому від буденного клопоту та переживання, пов’язані з неадекватною поведінкою чоловіка-невдахи.
Зате слабко віриться в швидку адаптацію героїні до роботи в стресовій ситуації, яку несподівано викликали з декретної відпустки, та ще й відразу відрядили працювати в інший кінець Європи. Героїня перебуває буквально на грані істерики, але її дії врівноважені та сповнені логіки, вона спостережлива, незважаючи на сльози в очах. Вона, заради слідства, згідна кілька днів не бачити власних дітей, будучи не тільки у Франції, але й вдома, на відстані кількох сотень метрів від них. Хоча її дитина й хворіє, жінка, що перед тим роки провела в декретній відпустці і звикла бути поруч, не прагне зустрічі, висуваючи розслідування на перший план. Виникають сумніви, що вона переживаючи сімейну драму локальних розмірів, зможе зосередитись на драмі глобальній. Можна зробити висновок, що працювати над психологією героїні автору потрібно було ретельніше.
Хоча й другорядним, зате цікавим персонажем роману, є кіт Грубодупенко. Це справжнє хиже створіння з своїми «мухами» в голові. Войовничий домашній представник тваринного світу змушує задуматись читача, чи дійсно у представників котячих відсутній інтелект. Адже тварина відчуває себе повноцінним членом родини, який може бути як в гарному настрої, так і вчинити своїй господині справжній скандал, чи боротися з її дітьми за територію та увагу.
Сюжет роману розкривається послідовно. Хоча й головні винуватці трагедії стають зрозумілими вже в другій третині роману, всі деталі чітко вимальовуються під кінець розповіді. Інтригу автор зберігає і читач може відчути це напруження.
Мова роману легка і доволі щедро насичена розмовно-побутовою, обсценною лексикою. Це робить його більш легким для сприйняття, не втомлює. В творі є описи кількох сцен інтимного характеру, що змушує переглянути вік потенційного читача.
Роман загалом вдався цікавим, динамічним, дещо «голлівудським», незважаючи на насиченість специфічною термінологією, інструкціями, науковими термінами, численними зносками та примітками автора. І не претендуючи на розкриття сутності буття та виголошення високих філософських сентенцій, він є непоганим твором, який заповнює доволі пусту нішу детективного трилера в сучасній українській літературі.
Дивіться офіційний трейлер до книжки:
- шанувальникам детективу та фантастики;
- читачам Крайтона;
- студентам-авіаконструкторам;
- любителям екшну.
- школярам до 12 років;
- науковцям-снобам;
- вчителям фізики;
- пасажирам перед вильотом чи під час польоту.
Світлина Новини Полтавщини
Найкращий лайк — це 30 гривень))
Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.
Спасибі.
Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook