Читомо > Казкарка > Добірки > Дітям – про космос: які книжки обрати

Добірки

Дітям – про космос: які книжки обрати

06.04.2017 0 Автор:

Космічні відкриття, будова Всесвіту, мандри до інших планет та пошуки на них розумного чи не дуже життя надзвичайно цікавлять не тільки дорослих, але й дітей. До Дня космонавтики 12 квітня ми зібрали сучасні українські пізнавальні та художні видання для молодших читачів, які торкаються цих тем. Їх наразі не так багато, як хотілося б, тож побажаймо вітчизняним видавцям немало якісних книжок різних жанрів про космос. 

8888

Місія — космос

Леонід Каденюк. – Київ: Пульсари, 2009.

Вік: 12+

kadenyuk-misiay-2009

Починати розповідати про космос в українських пізнавальних виданнях варто з «прямої мови» першого космонавта за часів незалежності Леоніда Каденюка. Тільки той, хто особисто побував у космосі, якнайкраще розповість про свій досвід польоту.

Політ Каденюка відбувся у складі міжнародного екіпажу американського космічного корабля «Columbia». 1997 року герой України, генерал-майор авіації, льотчик-випробувач 1-го класу, кандидат технічних наук, космонавт-дослідник після трьох років підготовки провів у космосі понад 15 діб. Саме про це, а також про тривалий та складний шлях підготовки і розповідається в автобіографічній книжці. На жаль, жоден науковець чи космонавт від України після Каденюка в космос більше поки що не потрапив.

STS-087_shuttle_03

«Місія — космос», попри не надто естетичний формат, цінна тим, що надає інформацію й описи реальних етапів польоту космічного корабля, фотоматеріали про учасників експедиції та документи з архіву автора. Через 12 років після польоту космонавт ділиться своїми роздумами про Всесвіт, Землю і людство перед лицем неосяжності космосу й необхідності збереження життя на унікальній планеті.

2009 року книжкаа отримала 1 місце в номінації «Обрії» премії «Книга року».

8888

Український космос

Упор. Валерій Чередниченко, Сергій Грабовський ; Художник Віктор Гаркуша – Київ: А-ба-ба-га-ла-ма-га, 2009.

Вік: 9+

ukrainskij-kosmos-kosmicheskaya-enciklopediya

Дитячі та юнацькі енциклопедії як спосіб узагальнення та систематизації адаптованої інформації про все й одразу – це поки що найбільш усталений формат пізнавальної літератури для дітей в Україні. Утім видавництво Івана Малковича, створюючи космічну енциклопедію, усе ж зробило унікальний акцент і чи не вперше розповіло саме про вклад українців у можливість космічних польотів, а він, як виявлять юні читачі, дуже вагомий.

Автори «Українського космосу» захоплено та яскраво розповідають про двадцятьох українців серед головних радянських космічних конструкторів, спростовуючи упередження, що освоєння космосу – суто російське надбання. Мова йде про геніальних Ю. Кондратюка, С. Корольова, В. Глушка, М. Янгеля, В. Челомея, Г. Лозино-Лозинського та інших, якими українці мають пишатися й розуміти свою «космічну ідентичність».

KOSMOS_41_42

Енциклопедія дає змогу побачити, що навіть зараз, попри економічну кризу, Україна бере участь у космічних дослідженнях і конструюванні космічних кораблів. Чого варті лише карти стартів українських ракет-носіїв з космодромів світу, а також факт, що двоє конструкторів ПРО народилися в Дніпропетровській та Запорізькій областях! Кожен з них усе життя створював досконалі протиракетні системи: Григорій Кисунько – для Радянського Союзу, а Едвард Гінцтон – для США. Про улюблену пісню головного космічного конструктора СРСР, українця за походженням, Сергія Корольова «Дивлюсь я на небо…» можна вже й не писати.

Разом з авторами  «Український космос» «писали» спеціалісти-експерти Національної космічної агенції, до якої Іван Малкович звернувся по консультації та порадами. Яскравий та деталізований ілюстративний «контент» створив художник Віктор Гаркуша.

2009 року видання названо найкращою дитячою книжкою на львівському Форумі видавців, а також відзначено дипломом львівського Астрономічного товариства.

8888

Наша життєдайна зірка – Сонце 

Пол Брекке / Переклад з норвезької Наталі Іваничук. – Київ: Грані-Т, 2014.

Вік: 9+

img_0001_24_7

Автор книжки – всесвітньовідомий норвезький астрофізик Пол Брекке. Довгий час він працював у центрі космічних польотів Годдарда в NASA, відомий також своїми мультимедійними лекціями та яскравими презентаціями з використанням нових технологій у демонстраціях астрофізичних явищ. Ім’я перекладачки Наталі Іваничук та наукове редагування голови львівського астрономічного товариства Любові Янків-Вітковської теж промовляють самі за себе.

Розповідь про космос у цій книжці починається з усвідомлення ролі Сонця – найближчої до Землі зірки – і зірок загалом. Про методи й можливості їх дослідження та фізичні властивості. У довіднику знаходимо більше астрономічних та фізичних знань про космос, ніж інформації про практичне вивчення та освоєння. Матеріал подається послідовно від історичних даних про Сонце та космічний простір до сучасних. Також приділяється увага тим фізичним властивостям Сонця, які безпосередньо впливають на Землю, та інформується про наслідки такого сонячного впливу.

Інформацію супроводжують цікаві сучасні фотографії.

8888

Історія космічних досліджень

Луї Стовелл / Пер. з англ. Руслана Фещенко ; художник Пітер Алан. – Київ: Країна Мрій, 2011.

Вік: 5-9

fe15288c1c69100be1b68d25f1faeaa8

Письменниця Луї Стовелл живе в Лондоні й пише найрізноманітніші книжки для дітей від казок до ілюстрованих науково-популярних видань з астрономії та анатомії. Ця книжка схожа на класичну дитячу енциклопедію про історію космічних досліджень. Вирізняє її жваве оформлення художника Пітера Алана.

Загалом енциклопедія складається з інформаційних блоків про дослідження планет, Сонячної системи, астероїдів, комет, супутників та інших космічних тіл з фотографіями та кумедними ілюстраціями, але в невеликій кількості. Саме ці ілюстрації-жарти роблять подачу інформації цікавою й молодшим читачам.

215048_57820222

На жаль, чимало енциклопедій та довідкових видань про космос в українських книгарнях важко назвати вдалими з погляду оформлення, перекладу, редагування чи поліграфічного втілення. Більшість із них ми не згадуємо. Такі книжки потребують від батьків зважувати, чи варта подана в них інформація того, аби закрити очі на ці суттєві хиби.

Читайте також: Все буде нон-фікшн: 13 важливих книжок року

8888

Галілей та перша зоряна війна

Лука Новеллі / Переклад з італійської Олени Кругликової. – Київ: К.I.C., 2016.

Вік: 8+

562863460_w800_h640_galileo_stranitsa_01-1

Серія видавництва К.І.С. «Спалах думки» – це книжки італійського автора та художника, який сам їх і проілюстрував у досить дотепній формі. У них Айнштайн, Вольта, Галілей, Дарвін та інші знамениті науковці розповідають про себе, своє життя та винаходи від першої особи.

Книжки Луки Новеллі популяризують точні науки та природознавчі дисципліни, а ще він співпрацює з телерадіокомпанією та одночасно є редактором часопису з дизайну та графіки.

Галілей, звісно, ніколи не був у космосі, проте його астрономічні та фізичні відкриття, його ризикованість та спраглість до знань у часи інквізиції, його відмова від своїх поглядів заради порятунку життя зацікавлять навіть молодших читачів, якщо він сам розповість про себе майже в манері коміксів з історичною достовірністю. Тому «велкам» усім, хто цікавиться плямами на Сонці, телескопами та зірками, а отже, джерелами сучасної астрономії.

8888

 Джордж і таємний ключ до Всесвіту; Джордж і скарби космосу

 Стівен Гокінґ, Люсі Гокінґ ; художник Ґаррі Парсонз / Переклад з англійської Ганни Лелів. – Львів: ВСЛ, 2016.

Вік: 9+ 

55

Кому популяризувати теоретичну фізику, як не Стівену Гокінґу? Геній астрофізики щиро ділиться своїми знаннями у книжках для дорослих та дітей, тому має звання ще й відомого популяризатора науки. Його книжки для дітей, що він їх написав разом зі своєю донькою Люсі Гокінґ, розповідають про досить складні астрофізичні явища у формі захопливої пригодницької історії.

Головний герой книжок Джордж та його друзі мандрують Всесвітом, до того ж верхи на астероїді. Одночасно вони з’ясовують різні цікаві речі. Наприклад, чому не можна стрибати на кометі, якщо вона мчить у космічному просторі; як визволити когось із чорної діри; яким чином врятувати Землю й при цьому не пересваритися між собою назавжди. Напевно, це один із найкращих форматів розповіді дітям про космос, але перш за все завжди потрібно орієнтуватися на запит дитини.

Крім ілюстрацій Ґаррі Парсонза в книжці також маємо дуже цікаві світлини з космічного фотоархіву, які доповнюють інформацію в тексті. У жовтні 2016 року на Франкфуртському книжковому ярмарку українська обкладинка до «Джорджа і таємного ключа до Всесвіту» увійшла до топ-20 премії «The Global Illustration Award».

Видавництво вже анонсувало вихід третьої книжки циклу на початку травня.

Читайте також: Про Стівена Гокінга, чорну діру та мишей-під-підлогою: анатомія вундеркінда

8888

Плутон

Валентина Вздульська; Художник Інна Черняк. – Харків: Vivat, 2016.

Вік: 5-8 років

item_32817

«Плутон», як уже зрозуміло з назви, розповідатиме словами свого маленького героя, хлопчика Марка, про планету Плутон, що вже й не планета. Про її кратери, про те, що вона на самому краєчку Сонячної системи, про крижані гори на її поверхні та тоненький шар атмосфери, про холод і тишу космосу. Але не тільки.

У книжці йдеться про епізод із життя звичайної родини, який досить часто стається в нашому житті – втрату домашнього улюбленця. Але ця драматична подія віднесена в минуле, а перед нами розгортається історія зародження нової дружби. І, звісно ж, на читачів чекає позитивний фінал.

8888

Важливо те, що це історія про буденний досвід із впізнаваними українськими реаліями. Адже в українських книжках для молодших читачів досі домінує жанр казки.

«Плутон» увійшов до списку найкращих книжок для дітей 2016 року за версією порталу «Барабука».

8888

Зірки і макові зернята

Романа Романишин, Андрій Лесів. – Львів: ВСЛ, 2013.

Вік: 5+ 

501

Космосу в книжці небагато, проте захоплення чимось неосяжним завжди починається з чогось набагато меншого. Тому неодмінно треба згадати дівчинку Дору, яка рахувала зірки, її телескоп та захоплення математикою. Навіть найвідоміші астрофізики та астронавти теж колись уперше порахували зірки на небі.

Космос «Аґрафки» дуже гарний, переданий більше символами та образами, ніж фактами, але кожен символ на шляху до мрії потім розгадується та деталізується. Тому Дора та її зірки – це скоріше маяк або вказівник шляху до зірок, які кожен шукає сам, а коли знаходить, то розуміє, що космос – він не тільки ззовні.

Print

«Зірки й макові зернята» мають відзнаку у номінації «Дитяче свято» від «Книжки року 2014», а також отримали відзнаку «Opera Prima» конкурсу Bologna Ragazzi Award 2014.

Читайте також: «Фізика майбутнього» Мічіо Кайку: роботи, чіпи й зчитування думок

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe