Тринадцять причин чому / Джей Ашер ; пер. М. Торяника. — К. : Видавнича група КМ-БУКС, 2016. — 288 с.
Наприкінці минулого року у видавництві «КМ-Букс» вийшов друком підлітковий роман американського письменника Джея Ашера «13 причин чому», присвячений темі підліткового суїциду. І лишився майже непоміченим. А даремно. Адже про нього корисно й варто дізнатися якомога ширшій аудиторії. Літературний оглядач Наталя Ясіновська наводить 13 причин для знайомства з книжкою.
Батьки не люблять таких книжок, бо там є і про секс, і про алкоголь. А це те, від чого хочеться вберегти своїх дітей, хоча вони вже й не малюки, а старшокласники.
Хоча найголовніше у «13 причинах чому» – це переживання, думки, самоприйняття.
Ще ця книжка – про плітки, навішування ярликів. Про мовчання, яке часом може бути таким само болючим, як і кпини. Про те, що юна тендітна істота просто не в силах самостійно впоратися з тим, що на неї тисне з усіх боків. І нема кому простягнути руку допомоги.
Насправді ж є люди, готові допомогти, але вони бояться, що їх відштовхнуть, тому просто спостерігають…
Читайте також: 5 підліткових книжок, які стали знахідкою на Форумі видавців
«13 причин чому» – із тих книжок, які не забуваються. Які врізаються в пам’ять, у серце, від самої лише думки про які тілом пробігають мурашки.
Кожен із нас може щось змінити. Кожен із нас (часом лише добрим словом, сказаним у потрібний момент) може зупинити чиєсь падіння, поселити в чиємусь серці віру в людей…
Одного дня старшокласник Клей Дженсен знаходить на порозі загадковий пакунок, який назавжди змінює його життя. У коробці з-під взуття – сім касет. Усі сторони, окрім однієї, пронумеровані. Їх 13.
Ці касети записала Ханна Бейкер: «Сподіваюся, ви готові, адже я збираюся повідати вам історію свого життя. Пояснити краще причини, через які урвалося моє життя. І якщо ви це слухаєте, то ви – одна з цих причин».
Так, Ханна вже мертва, а ті, хто своїми вчинками чи бездіянням підштовхнули її до цього, мусять тепер прослухати записи й передати касети далі, наступним у списку «причинам».
Маємо двох оповідачів – Клея, який блукає містом і слухає касети, і Ханну, яка розповідає свою історію. Авторові вдалося дивовижно тонко й точно зобразити переживання і хлопця, і дівчини. І нам, разом із Клеєм, стає страшно, і в кутиках очей печуть сльози, бо ми чуємо голос дівчини, якої вже немає.
На наших очах більш чи менш прикрі події та ситуації, як-то переїзд, плітки, брехня, насмішки, нахабна поведінка хлопців, спровокована плітками, нашаровуються одна на одну. Перший поцілунок, який з невимовно прекрасної події став жахливими спогадом, бо хлопець розповідав своїм друзям, що вони з Ханною не лише цілувалися. Ці брехливі слова закладуть перші цеглини її репутації в новій школі.
Список дівчат-новачок «Няшки і страшки»… Ханна не потрапила до «страшків», але номінація «Найкращий задок» розпочала нову хвилю пліток. Подруга, яка лише використовує Ханну, наприклад, як транспорт. Чи інша, яка, замість припинити чутки, поширює нові… Батьки люблять Ханну, але після переїзду й відкриття власної крамниці їм бракує часу і сил, тож уже немає колишньої довіри й близькості. Усе це так тисне, що несила більше терпіти…
Те, що ми від початку знаємо, як скінчилася історія Ханни, не зменшує напруги тексту. Навпаки, напруга наростає з кожною сторінкою, з кожною наступною причиною. І тим важче читати, що розумієш: шляху назад немає. Але й відкласти книжку неможливо.
Навіть якщо доведеться відкласти «13 причин…» (о третій ночі чомусь так хочеться спати, і мусиш лишати Клея самого в нічному місті), думки все одно вертатимуться до Клея й Ханни.
І після прочитання книжки їхні образи ще довго зринатимуть в пам’яті, а очі чомусь пектимуть…
У той час, як українські читачі можуть нарешті почитати цю відверту книжку, Netflix вже знімає по ній мінісеріал. Офіційного трейлера ще немає, але фани в очікуванні екранізації вже давно зняли своє відео:
Читайте також: Письменник Кріс Вік: «Підлітків не слід оберігати від спірних тем у книжках»
Український переклад Миколи Торяника читається легко й вільно, око не перечіпається через недолугі конструкції, академізми чи неприродні для розмовної мови підлітків вислови.
Книжка, написана 2007 року, зібрала чимало нагород. Зокрема увійшла до списків найкращих підліткових книжок Міжнародної читацької асоціації, стала найкращою книжкою для молоді за версією YALSA, «Вибором редакції» впливового журналу про дитячу та підліткову літературу Kirkus Reviews, отримала нагороду Book Sense Pick, стала бестселером New York Times та ін.
А до десятої річниці виходу «13 причин чому» випустили ювілейну редакцію – з інакшою, оригінальною кінцівкою.
Читайте також: Вартісні переклади й вітчизняна проза для підлітків
Спочатку авторові хотілося дати Ханні ще один шанс порозумітися зі світом, та він усвідомлював, що, хоч як цього хочеться, це надто далеко від правди життя. Тож щоб у житті було побільше геппі-ендів, треба бути уважнішими і добрішими до оточення. Навіть якщо це не близькі друзі чи рідні, а просто знайомі…
«13 причин чому» варто читати не лише старшокласникам, а й батькам, причому бажано раніше, ніж діти доростуть до старшої школи.
Навіщо? Щоб знати, на що звертати увагу, щоб бути уважнішими й добрішими до своїх дорослих дітей. Вони можуть бути колючими, можуть казати, що у них все гаразд, але важливо відчувати, що саме ховається за тими словами.
Важливо за своїми проблемами і турботами не проґавити метання юних душ. Крім того, певна, батьки також згадають якісь епізоди зі своїх шкільних років…
У кінці книжки є інтерв’ю з Джеєм Ашером, де він, зокрема, розповідає, що «13 причин чому» допомогли багатьом підліткам – і навчитися приглядатися й допомагати іншим, і зрозуміти, що життєві обставини, хоч які складні й заплутані, не є приводом позбавляти себе життя.
Сподіваюся, ця книжка допоможе комусь змінити себе і своє ставлення до світу.
Читайте також: Найвідвертіша підліткова книжка Європи вийшла українською
Найкращий лайк — це 30 гривень))
Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.
Спасибі.
Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook