Читомо > Календар подiй > Юрій Мельничук проведе лекцію про українські вишиті рушники

Календар подiй

Юрій Мельничук проведе лекцію про українські вишиті рушники

21-06-2016 | 18:30
м. Київ, книгарня «Є», вул. Лисенка 3

Національний центр народної культури «Музей Івана Гончара» запрошує на лекцію Юрія Мельничука «Українські вишиті рушники з сюжетом «Древо»: композиція, кольористика, символіка, застосування».

Дерево Життя в українській традиційній культурі – це один із центральних символів. Особливо яскравим є його застосування на тканих та вишитих рушниках.
Древо, як і інші священні знаки, має багато зрізів інформації. Це уособлення всього проявленого Всесвіту, частинкою якого є ми – люди, що живуть на Землі.
З іншого боку Древо, або Квітка, Вазон, як його називали в народі, – символ Роду. Схема родоводу кожного з нас найкраще виражена у формі генеалогічного дерева. Квіти на Дереві – це ті, хто живе на Землі. І це життя живить родове коріння.
Найбільше рушників з Деревом вишивалось на весілля. Кульмінацією обряду створення нової сім’ї є благословення батьками молодого подружжя на рушникові. Він, як символ спільного шляху двох душ у земному вимірі, єднає на одному полотнищі два родових дерева.
Найчастіше ми бачимо дерева, вишиті червоними нитками на білому полотні. Це давня ведична традиція, яка таким чином виражає гармонійне і сильне поєднання енергій батьківського і материнського начал. Ця енергія необхідна для освячення людей в різноманітних обрядах протягом всього їх життя. І рушник, як свята річ з відповідно нанесеною на полотно сакральною композицією Дерева, якнайкраще підходить для цієї мети.
Тому також на свята в оселях, особливо на покуті, вивішували так звані кілкові рушники. Вони були покликані наповнити життєвий простір житла благодаттю, яка йде від Творця і Праматері Всього Сущого.

Довідка:

Юрій Мельничук – заступник генерального директора з науково-фондової роботи Національного центру народної культури «Музей Івана Гончара», Голова правління Громадської організації «Центр української вишивки та костюма «Оріяна», майстер народного мистецтва з вишивки з 1993 р.

Тел.: (044) 235 88 54

Вхід вільний.

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe