Читомо > Календар подiй > «Транс-Атлантик» Ґомбровича презентують в українському перекладі

Календар подiй

«Транс-Атлантик» Ґомбровича презентують в українському перекладі

27-01-2016 | 18:30
м. Київ, Книгарня «Є», вул. Лисенка, 3

Письменник, перекладач Адрій Бондар та один із найпрогресивніших українських філософів Володимир Єрмоленко презентують роман «Транс-Атлантик» одного з найнеоднозначніших польських письменників – Вітольда Ґомбровича. Переклад книги, у віртуозному виконанні Андрія Бондара, тільки-но з’явився на полицях. Видало книгу «Видавництво Старого Лева».

  • За що поляки люблять і ненавидять Ґомбровича?
  • Чому «Транс-Атлантик» зазнав нищівної критики на батьківщині автора?

Чому Бондар взявся за переклад саме цього польського автора, здогадатися нескладно: «У Польщі люблять Вітольда Ґомбровича. У Польщі ненавидять Вітольда Ґомбровича. У Польщі ставляться до нього з небайдужістю, – каже Андрій. – У Польщі – культ Ґомбровича, але культ якийсь дивний, некультовий. Це не Сенкевич, не Кохановський, не Словацький і навіть не Міцкевич. Із них усіх встигли поробити пам’ятники, пам’ятнички, монументики, бюстики, іконки, медальйончики. Освячені історією, ці постаті належать до безсумнівних національних цінностей. З Ґомбровичем набагато важче. Це анти-Міцкевич і анти-Словацький. Перший польський письменник, який спромігся сказати полякам правду про них». І хоча «Транс-Атлантик» – єдиний твір Ґомбровича, всі події якого розгортаються поза межами Польщі, проте саме зв’язок з Вітчизною залишається осердям, в яке автор спрямовує вістря свого гротескного письма.

Як писав про твір сам Ґомбрович, «Транс-Атлантик» є потроху всім, чого бажаєте: сатирою, критикою, трактатом, грою, абсурдом…» Свого часу роман спровокував гостру критику Ґомбровича з боку співвітчизників. Проте саме ця оповідь (як кожна добра метафора) може сказати них більше, аніж те, що лежить на поверхні.

Довідка:

Вітольд Ґомбрович – польський письменник, драматург. Народився в 1904 році у селищі Малошиці у заможній родині. За кілька років разом із родиною переїхав до Варшави, де здобув середню освіту. Згодом закінчив Варшавський університет (отримав ступінь магістра в галузі права), також вивчав філософію та економіку у Парижі. Тривалий час під час другої світової війни жив в Буенос-Айресі (Аргентина), де працював банківським службовцем. До Польщі так і не повернувся.Помер у 1969 році від приступу астми.

Вхід вільний.

Подія на Фейсбуці

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe