Читомо > Календар подiй > Про мушлю в християнському мистецтві презентують книги та проведуть лекцію

Календар подiй

Про мушлю в християнському мистецтві презентують книги та проведуть лекцію

13-04-2018 | 16:00
м. Львів, Національний музей ім. Андрія Шептицького, пр-т Свободи, 20

Icon-Painting School (UCU), Арт-ключ та Український католицький університет UCuniversity запрошують на зустріч із Юлією Матвєєвою – кандидатом мистецтвознавства із Харкова, яка вже близько 20 років займається вивченням церковних тканин:

16:00 – на презентацію книг: «Мова тканин у візантійському мистецтві» (2018 р.) та «Декоративные ткани в мозаиках Равенны: семантика и культурно-смысловой контекст» (2017 р.)

18:00 – на лекцію «Мушля у християнському мистецтві: витоки популярності, різноманіття контекстів та сенсів»

Матвеєва Юлія Генадіївна кандидат мистецтвознавства, викладач Харківської державної академії дизайну та мистецтв. Близько 20 років займається вивченням церковних тканин. Унікальність її підходу полягає в поєднанні практичних знань зі створення літургійних тканин і теоретичних досліджень стародавніх пам’яток. Автор понад 50 публікацій, велика частина яких присвячена церковним тканинам. Дисертація «Еволюція візантійської традиції в іконографії літургійного шитва пізнього середньовіччя» захищена в 2008 р. Останні десять років основним науковим зацікавленням є виникнення і розвиток літургійних тканин, та їх іконографія в ранньовізантійський період.

«Мова тканин у візантійському мистецтві»

Світ візантійського мистецтва повний зображень тканин, вони зустрічаються усюди: від архітектурних споруд до рельєфів, від мініатюр до монументального живопису. Що мали означати для людей того часу тканини, що вони так часто вживають їх у мистецтві? Іноді нам здається зрозумілим їх використання, тому що знайомі і самі речі – наприклад звичайні завіси, а іноді і завіси не досить зрозумілі, тому що вони можуть бути такі великі що будуть обв’язані навколо великої колони чи взагалі перекинуті через здоровенну огорожу. А іноді зображення зовсім вражають, наприклад, коли з’являються у вигляді великого пологу чи парасолі, що звішуються зверху і не мають знизу ніякої опори. Чи насправді були такі величезні предмети з тканин у церкві? Чи художники, що малювали ікони насправді бачили такі несподівані сьогодні речі? Церковне життя як і античний і потім візантійський світ взагалі були наповнені постійним використанням тканин. Уся культура існувала, постійно вживаючи текстильні предмети, цього просто не можна було уникнути. Усі ці речі були зрозумілими і їх присутність відображала дії з ними пов’язані, тому вони стали своєрідним кодом, за допомогою якого, можна було швидко доносити ті або інші значення. Усе це стало своєрідною мовою тканин. Сьогодні ми відірвані від культурно-історичних кодів минулого, але завдяки зануренню у життя минулого ми поступово знову починаємо читати послання, що були написані мовою тканин багато століть тому і давно відомі, знамениті пам’ятки християнського мистецтва з новою силою починають говорити з нами і надихати своєю глибиною, відвертістю і силою духа.

«Декоративные ткани в мозаиках Равенны: семантика и культурно-смысловой контекст»

Ця книга є першою монографією про світ тканин у ранній візантійській церкві. Вона базується на знаменитій равенській мозаїці V-VII століття, що оголошена класичною і входить до всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Незважаючи на широку популярність самих зображень, велика кількість тканин в них залишається загадкою. Тим часом саме ці мозаїки зберігають майже єдине візуальне свідчення використання текстилю в давній церкві. Дослідження унікальне для декодування образів тканин, як живої мови, через їх зв’язок з автентичними грецькими текстами. Отриманий матеріал поступово розкриває історичний, символічний та богословський зміст зображених текстильних предметів. Розуміючи роль, здавалося б, «простих текстильних виробів», раптом відкривається для нас цілий життєвий світ, сильна і палка віра людей того часу. Знайомі класичні мозаїки наповнюються реальними історіями та людськими долями. Тканини виявляються мовою точних і яскравих послань християн, які до нас дійшли з глибини століть. Потрібно лише почати їх читати…

Вхід вільний.

Подія на Фейсбуці

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe