Читомо > Календар подiй > Олександр Сушинський розповість про мікроутопії ХХ століття

Календар подiй

Олександр Сушинський розповість про мікроутопії ХХ століття

27-01-2016 | 19:00
м. Івано-Франківськ, Станція, вул. Незалежності, 4

Олександр Сушинський проведе лекцію «МЕЛАНХОЛІЯ МІКРОУТОПІЇ» про мистецтво ХХ століття. Це чергова подія Відкритого Мистецького Лекторію, організованого платформою «Тепле Місто».

У ХХ столітті червоною ниткою проходить дематеріалізація мистецтва [чорний Малевича, фонтан Дюшана, зарозуміла мова футуристів – поклали початок]. Далі процес зміцнювався все більш втомливою абстракцією [чим ближче людство наближалося до катастроф, тим більш абстрактним ставало мистецтво]. Слідом були Аушвіц і неможливість поезії після. Але з’явився, наприклад, поет Пауль Целан, який спростував своєю «Фугою смерті» та «Стреттою» це твердження. Нова глибина почала просочуватися через перформативні практики, мінімалізм, експерименти зі звуком, простором і галюциногенами. Поза тим ще був досвід радянського утопічного проекту, коли мистецтво трансформувалося у практики перетворення реального життя, тому радикальна відмова від живопису заради колективного майбутнього [Попова, Родченко, Татлін].

В 90-тих переднім краєм у мистецтві Західного світу була «Естетика відносин [Relations aesthetics]» – термін Н.Бурріо. Матеріальне жодним чином нікуди не зникло: масивні інсталяції для мас, атракціони Центрів сучасного мистецтва перенасичені і втішають. Але це не передовий загін. Аналогія – прикладна та теоретична фізика – викладається у вузах, в той час як інші занурюються в глибоку стохастику.

Таким чином, перша теза: естетика все більше виходить спочатку через форму, а надалі і через зміст до нематеріальних психофізичних, соціально-ангажованих та індивідуальних (мікроутопічних) інтервенцій, досліджень, які змінюють світ зараз. Підтверджується ідея про те, що філософи раніше тільки описували світ, а справа в тім, що його треба якимось чином змінити.
Доторкнемося до Меланхолії. Згадаємо втрату Цілісності [а також критерії якості в мистецтві контемпорарі]. Ймовірно, не уникнути «любові до дальнього» Ніцше, «єдиного» Штірнера, «динамічну/статичну справедливість» Креймера. Подискутуємо про гіпотези і режими існування мистецтва та in/DVD’a в майбутньому [саєнс-арт і альтернативи]. Торкнемося теми відсутності повноти і, як результат, пресингу маніпуляції [політики], коли мало хто розуміє куди? навіщо? для чого? [жити поза метою]. За фактом: торжество іронії.

І ще. Є одна людина: Еміль Чоран. Останнє слово: МІКРОУТОПІЯ.

Автор статті: Олександр Сушинський, куратор проектів, Лабораторії Естетичних Досліджень

Довідка:

Олександр Сушинський працював куратором арт-локації «da_sein» в Донецьку; провів 45 проектів у Києві, Донецьку; близько 20 у Львові та Тернополі локації : Fredra 6.1, Dzyga, Медіатека; куратор Лабораторії сучасної музики, Донецьк; куратор 4 міжнародних фестивалів сучасної експериментальної музики.

Подія на Фейсбуці

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe