Читомо > другорядні, низ > Art-recycling, або На паперовому безриб’ї і серветка – папір

другорядні, низ

Art-recycling, або На паперовому безриб’ї і серветка – папір

05.09.2009 5 Автор:

Прозаїчна на перший погляд потреба постала з поезії, коли Віка Черняхівська думала над виданням своєї першої збірки “Я, ти, він, вона”. Дуже хотілося, аби книжка вийшла гарна, акуратненька, на хорошому папері, аби не те що читати – торкнутися було приємно. Проте гарні та приємні речі зазвичай називаються “дизайнерськими” і коштують, наче київський квадратний метр.

Тоді Віка почала “серфити” інтернетом, приєдналася до жж-спільноти “Ручная бумага” та запаслась макулатурою. На жаль, на весь тираж збірки достатню кількість паперу створити не вдалося, бо книгу все ж хотілося побачити ще замолоду. Та результат перероблення (до речі – без жодної шкоди для довкілля) не пропав. І з нього вийшли чудові записнички та листівки. Дизайнерські.

Віка Черняхівська далі пише віші та робить папір, щоправда останнє – під особливий настрій. Саме цей настрій ми намагалися створити, коли запросили поетку Віку та її чоловіка Сергія показати і розказати про “ручний”.

Рецептура економічно доступна та творчо-піднесена. Технологія – мокра.

1. Підготуйте стос газет (купу серветок, папір, якого хотіли позбутися – але зупиніть свій вибір на чомусь одному) та розірвіть кожну шпальту на клапті по 1-3 см.

Вікторія Черняхівська, ручний папір, хенд-мейд

2. Результат знищення сторінок засобів масової інформації (серветок / паперів невідомого походження тощо) засипте у резервуар, наприклад – тазик, або, як хочете забезпечити папером ще n-ну кількість людей, – у виварку. Залийте водою – хай розкладається на волокна.

Art-recycling, або На паперовому безриб’ї і серветка – папір, Вікторія Черняхівська

До речі, найкраще заливати окропом – тоді не треба чекати до ранку, аби перейти до пункту 3, а отримати першосировину для переробки уже за 2-3 години.

3. Злийте воду, виберіть мокрі газетки з резервуару та закиньте у подрібнювач (мамин блендер, кухонний комбайн, прилад з “Магазину на дивані” раздватри). Таке знаряддя у домашніх умовах хвацько замінить цілу ен-ти-шти-пер-ну машину з паперопереробного заводу.

_vika_sergij_2

4. Ретельно подрібніть колишній папір до однорідної суміші.

Тільки не забувайте про друкарську фарбу, яка може лишитися у блендері після газет. Краще подрібнювати старим приладдям, яке вже не використовується для кулінарних операцій, інакше шлунок навряд чи зможе коректно вас зрозуміти.

Вікторія Черняхівська, ручний папір, хенд-мейд

_vika_sergij5

5. Додаємо трохи крохмалю, або розчину ПВА.

Для кольору можна додати міцного чаю / акварелі / апельсинового соку / відвару з цибулячого лушпиння. Для декорування – свіжих квіткових пелюсток, дрібного насіння. Старанно перемішайте.

(шануючи вас як естета, ми не подаємо фото суміші)

6. Візьміть марлеву тканину та піддон (просто чудово, якщо у дірочку), простеліть її на піддон. Вилийте на цю основу, тоненько та рівномірно розкатайте суміш по поверхні. Це дуже важливо, якщо в результаті ви хочете отримати папір, а не лоток для яєць.

7. Зверху теж накрийте марлею та поставле під прес. Залежно від тонкості паперу та атмосферної вологості вашої квартири папір висохне за 6-12 годин.

vika_sergij_7

vika_sergij_9

Віддирати від марлі обережненько. Такий папір неповторний і невідтворюваний технічно, а ще – по-справжньому живий. Вбирає у себе все, написане та намальоване як рідне, але звучить воно вже зовсім інакше. Спробуйте!

А ЩЕ…

70% макулатури перетворюється на туалетний папір, решта – на покрівельні матеріали. Жаль.

У Києві жж-юзер mymailto теж займається створенням паперу – для цього він навіть викупив цілу майстерню і зараз пропонує свій папір усім, хто такі витвори цінує. Адреса спільноти http://community.livejournal.com/ruchnaya_bumaga/

Зробити папір можна також з ганчір’я, а ще – з первинної сировини: кори шовковиці, верби, листя чаю та всього волокнистого, що трапиться на вашому шляху.

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Комментарі читачів:

 1. Юрій Наумко
  02.10.2009 в 5:53 pm

  Хм… І довго треба старатися на одну книжечку? 🙂

 2. Женька
  11.10.2009 в 7:07 pm

  Так-с, треба запастися вільним часом, терпінням, газетами і вперед, до зірок! До паперових зірок 🙂

 3. Машуня :)
  22.10.2009 в 8:02 pm

  Саморобний папір – крутецька штука! а головне – екокультурно:) на одному з фестів теж робила. відчуття – неймовірні, бо зроблено-то своїми руцями. до, речі, у цю всю кашу-малашу можна ще й фарби додати, тоді вийде взагалі гарненько – кольорово!

 4. Божка
  04.11.2009 в 11:08 pm

  я спробувала – мені сподобалося))))
  з чернетки диплому я зробила 8 листів А5
  дуже кльові ) трохи з фіолетовим відливом від тонера…якщо поставити під класний прес то писати по ньому дуже приємно…..

Pingbacks/Trackbacks

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe