Читомо > Новини > Уроки смаку від Іллі Стронґовського. Конспект лекції

Новини

Уроки смаку від Іллі Стронґовського. Конспект лекції

25.04.2010 12 Автор:

«Я маю смак!», – так почав свою лекцію стронґовський. Публіка не заперечувала. Окрім байок зі свого життя, пов’язаних із перекладом і дизайном книги, Ілля намагався показати те, що ми у повсякденному житті не завжди помічаємо. Ні, не через те, що це непомітні речі. Швидше, навпаки, вони занадто помітні. Обкладинки книжок – ось про що говорив Ілля.

.

DSC_0624

.

Схожі на невдало змонтовані зображення у фотошопі, з несумісними кольорами, із нашаруванням безлічі шрифтів, із невідповідністю до змісту книги, простіше кажучи – без смаку. І як після цього змусити людей ці книги любити? Так, ви скажете, що справа не в обкладинці. Але купуючи книгу, ми, перш за все, звертаємо увагу на обкладинку і тільки потім читаємо анотацію.

.

DSC_0562

.

Сучасні технології наввипередки доводять нам безмежність людських можливостей. Та, на жаль, в Україні ці можливості використовують лише задля самих інновацій, а не задля примноження прекрасного. Так звані дизайнери ліплять на обкладинки зображення сумнівно морального змісту, перенасичують різними кольорами та шрифтами, і врешті-решт книжка, тобто культурний продукт,  стає більш схожою на зелених зайців із рожевими вухами, яких теж шиють на вітчизняних іграшкових фабриках.

.

DSC_0564

.

І справа не у відсутності смаку, а в тому, що ми його не хочемо виховувати. Простіше щось скопіювати, доліпити, розмістити яскравий напис – і готово! Та хто ж захоче таку книжку читати?
Проте люди читають і вже не звертають увагу.

Дизайном зі смаком може похвалитися рідко яке вітчизняне видавництво. У стронґовського у фаворитах видавництва «Літопис» та «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА». Їхні обкладинки не упадають в око надмірною яскравістю, вони приваблюють красою. Так, серед створювачів книг під орудою Івана Малковича – найталановитіші художники. І це дає результат: права на розповсюдження абабагаламагівських книг викупили видавництва 18 країн світу – від Англії (видавницвто «Тemplar Publishing») та США («Alfred A. Knopf») – до Південної Кореї.

.

IMG_4795

.

«Літопис» користується послугами дизайнерської студії «Аґрафка», результат видно: оформлення книг вишукане і приємне, європейське, але із українським колоритом.

.

IMG_4797

.

Щоби ці видавництва не були вийнятками із правил, стронґовський радить:

По-перше. Не завантажувати обкладинку кольорами: можна використовувати два, максимум – три кольори, це забезпечує адекватність сприймання. До речі, будь-який стиліст вкаже на цю ж особливість.

По-друге. Кількість шрифтів потрібно зменшити до мінімуму. Зловживання гарнітурами розсіює увагу, і книжка перетворюється на дешевий рекламний буклет.

По-третє. Зображення має бути простим, але вишуканим. Володіння фотошопом – справді професійним.

По-четверте. Зображення має нести в собі ідею та відповідати змісту книги. Найперше, чим різняться іноземні обкладинки, концептуальністю. Це чіпляє і змушує задуматись.

.

І наостанок, мабуть, одна із найважливіших порад від стронґовського – це творчість, або ж, модніше кажучи, креатив. Креативна ідея не лише привертатиме до себе увагу, але і змусить потенційного читача взяти цю книгу до рук, прочитати анотацію, а згодом, можливо, і книжку.

Стронґовський унаочнив свої поради прикладами обкладинок як українських, так і іноземних. Хиби були в обох категоріях, але переважали, звичайно, наші, як не прикро це чути.

Проте будь-яка проблема має вирішення, а все геніальне – просте. Не забуваймо про це, і краси у світі стане більше.

Лекція проходила в рамках Фестивалю молодих видавців і редакторів, 15 квітня 2010 року

.

Ксеня Кисіль

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Комментарі читачів:

 1. перуцька
  25.04.2010 в 6:52 pm

  спанатій йому явно не вірить! Х)

 2. настя ш
  25.04.2010 в 7:16 pm

  поздравляю. ждем текста лекции целиком и с картинками) или книги ))

 3. irkopupirko
  25.04.2010 в 8:03 pm

  такої поки не маємо, і я підозрюю, що і сам стронґовський має її лише в голові, а також – безперервно і продовжувано у дискурсивному форматі тут – http://strng.org
  на жаль, сама на лекції не була
  але багато чула)))

  Олександре, ви вірите?

 4. стронґовський
  25.04.2010 в 9:21 pm

  гм, справді нічого текстуального не готувалося, а мою колекцію західних книжкових обкладинок різних періодів можна глянути тут:
  http://picasaweb.google.com/oni.hayato/BookCovers

 5. Наталка
  25.04.2010 в 10:15 pm

  Цікава, мабуть, лекція була, шкода, що не у Львові :). А-ба-ба-га-ла-ма-га й Літопис – абсолютно підтримую! ВНТЛ-Класика ще бувала непоганою, зараз щось її не видко. Власне, я вже певний час просто не купую книжки, які хочу прочитати й хочу мати в домашній бібліотеці, тільки через те, що я не можу такою а ля фоліо шкарадністю псувати свою бібліотеку! І – що найприкріше – певні видавництва здається монополізували видавництво величезної кількості авторів.

  п.с. “це творчість, або ж, складніше кажучи, креатив” – гиги, та невже? :) це “модніше кажучи”, модно теперка все “креативне”, творче – це нудно.

 6. Pandora
  25.04.2010 в 10:56 pm

  Шкода, що порпустила таку нагоду прийти на цю лекцію…

  Треба віддати належне таким людям як пан Стронґовський, і сказати Вам – велике Дякую, за те, що так опікуєтесь проблемами просування адекватної!!! книги в і так атрофоване хворобливе суспільсво…

  Та й журналістка дуже колоритно описала всу суть тої лекції, за що і їй спасибі! =)

 7. Ксеня
  25.04.2010 в 11:03 pm

  дякую;)

  креатив – точно модне слово)

 8. prophet_in_blue
  26.04.2010 в 1:46 am

  ндя. “молоді видавці й редактори” в нас такі ж грамотні, як цей текст. рано про обкладинки теоретизувати. спершу треба організувати Фестиваль зубріння правопису.

 9. Huha.mohovynka
  26.04.2010 в 8:42 am

  Дякуємо за пораду… Сподіваємось ви не тільки на словах допоможете організувати нам запропонований фестиваль. І ми разом із вами станемо грамотнішими, щоб було не пізно теоретизувати про обкладинки.

 10. Pandora
  28.04.2010 в 1:30 am

  prophet_in_blue, а може для початку ділом?
  Теж мені “грамотєй”…

 11. москаль христинка
  30.04.2010 в 1:20 am

  З яких це пір профани про дизайн говорять? Смішно…

Pingbacks/Trackbacks


  Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'custom_pingback' not found or invalid function name in /sata2/home/users/chytomo/www/archive.chytomo.com/wp-includes/comment-template.php on line 1796

Warning: Missing argument 3 for WPS\WPS_Hide_Login\Plugin::login_url() in /sata2/home/users/chytomo/www/archive.chytomo.com/wp-content/plugins/wps-hide-login/classes/plugin.php on line 657

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

*

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe