Читомо > uncategorized > Історія винаходів

uncategorized

Історія винаходів

07.10.2009 2 Автор:

Клейборн А. Історія винаходів / А. Клейборн; Пер. з англ. О. Здір. – К. : Країна мрій , 2008. – 96 с. : іл. – (Хочу все знати). – ISBN: 978-966-424-130-1

Винахідником може бути кожен. Можливо, прочитання книжки англійської письменниці, редактора-фрілансера, а в минулому – коректорки, дослідниці та служниці Анни Клейборн “Історія винаходів” надихне когось на новий і страшенно потрібний людству пристрій. Адже навіщо чекати, доки через багато-багато років винайдуть, наприклад, посудомийну машину? Так, до речі, вчинила світська дама Джозефіна Кокрейн, слуги якої під час миття посуду щоразу розбивали її найкращі чашки. Марно чекаючи на винахід посудомийної машини, Джозефіна сконструювала її сама!

У книжці для дітей середнього і старшого шкільного віку та їхніх батьків ще багато інформації про випадкові й не надто винаходи. Якщо ви порізали палець або подряпали коліно, то заклеюєте ранку лейкопластиром від Ерла Діксона. Чоловікові частенько доводилося перев’язувати поранені під час хатньої роботи пальці дружини, Відлучаючись, Ерл Діксон хвилювався за бідолашну жінку: як вона сама буде забинтовувати собі ранки – так людство отримало лейкопластир. До речі, сьогодні клейкі стрічки оздоблюють навіть малюнками – здебільшого зображеннями тварин і персонажів із мультиків.

anc“Історія винаходів” поділена за тематичними розділами: наземний транспорт, подорожі у повітрі, їжа, домашнє приладдя, зв’язок, одяг, мед ицина, письмо та інші винаходи. У кожному розділі – по 3-5 історій, викладених у популярному стилі, кілька додаткових текстів “важлива дата”, “чи знаєте ви?”. Окремо треба виділити картинки, непозбавлені англійського гумору, художника Адама Ларкума, яких – від великих до непомітних, дрібних, на перший погляд, – у книжці безліч. Хоча відділяти ілюстрації від основного тексту, певне, буде помилкою, адже кожен малюнок має дотепний підпис. Помітно, що автор співпрацював із художником, адже кожен елемент у книжці обігрується, текст доповнюється картинками, і навпаки.

Часто герої цих малюнків, подібно до коміксів, самі розповідають про труднощі, які їх спіткали на нелегкому винахідницькому шляху. “Ви зможете просидіти так 30 хвилин?” – запитує фотограф в елегантної панянки. Адже раніше, щоб отримати свій дагеротип, людина повинна була сидіти не рухаючись півгодини. “Ну і довга же ця книга!” – бідкається давній грек, натякаючи на незручності у використанні сувоїв. На іншому зображенні – китаєць, якому 1498 року (нарешті!) спало на думку, що поганий запах із рота можна ліквідувати. Для цього потрібно всього лиш взяти до рук зубну щітку, До речі, перша була виготовлена з бамбукової палички і свинячої щетини на кінці.

Останній розділ містить інформацію про безумні ідеї: вічний двигун, східці у космос, дім, що самоочищається. Крім того, у книжці є ще часова шкала винаходів, за якою можна прослідкувати винахідницький поступ від масляної лампи (50 000 років до н. е.) до смс-повідомлень (1992 рік), глосарій та алфавітний покажчик імен і процесів. Читання такої книжки – гра, дотеп, а також навчання без розжовування, складних термінів і нагромадження дат. Це книжка, що сама проситься до рук і прослугує не одному поколінню. Було б непогано, аби в нас не тільки перекладали подібну літературу, а й створювали самі. Наприклад, написати “Історію українських винаходів”, запросити наших ілюстраторів. Гарна ідея? Отож і воно.

dfgu-150x150“Поки що “Історія винаходів” – улюблена моя книжка.  Можливо, згодом її перевершить якесь інше творіння”, – зізнається англійська авторка (ось її сайт http://annaclaybourne.co.uk/). Анна Клейборн створила багато книг такого штибу – про людське тіло, гени і ДНК, комахи, заводи і морське життя, речовини, географію і відкриття, про вулкани нарешті. Крім того, вона полюбляє шити й проектувати одяг, а молодим письменникам радить ховати всі свої нотатки у велику коробку.

Поделиться в facebook'е Поделиться вконтакте Поделиться в twitter'е

Комментарі читачів:

  1. Равлик Дощовий
    12.12.2009 в 7:29 pm

    Виявляється, щоб писати книжки, не обов’язково потрібно бути фаховим письменником чи закінчувати філолочігний факультет. Достатньо взяти в руки олівець або сісти за комп і почати творити.
    А далі діло піде.
    Мабуть, Даніеля Дефо, Бальзака, Ремарка, Толстого виділяє серед інших людей те, що вони не лише “хотіли” писати, а просто – сіли й писали.

  2. Роман
    15.03.2010 в 2:57 pm

    А де можна придбати цю книгу? І як зявилась ідея її написання. Якщо можна то дайте мені адресу чи електронну пошту автора. На перед вдячний.

Щоб залишити свій коментар, будь ласка, увійдіть через аккаунт Vkontakte чи Facebook

Соцмережi
artarsenal bookforum publish messe